SVĚT PATŘIL STUDENTŮM…

0

… středních škol s obory vztahujícími se k cestovního ruchu v průběhu celostátní soutěže ve znalostech problematiky cestovního ruchu nazvané „Svět patří nám“. Každoročně ji pořádá turnovská Obchodní akademie a Hotelová škola a ve čtvrtek 18. října se uskutečnil její 10. jubilejní ročník. Tentokrát do Turnova přijelo 11 tříčlenných družstev a dvanáctým doplnili startovní pole maturanti domácí obchodní akademie.

n200710211354_zap_271_07_soutezV průběhu dopoledne se soutěžilo ve čtyřech disciplínách. První dvě měly podobu výkladu průvodce pro anglicky a německy mluvící skupinu turistů. Dalším úkolem byla prezentace programu animátora, tedy organizátora volného času, ve vylosovaném ubytovacím zařízení. A tak se diváci a odborná porota, jíž předsedal doc. Ján Orieška z Univerzity Matěje Bély z Banské Bystrice, dozvěděli, co by mohlo čekat na hosty lázeňského či městského hotelu, horské chaty či rodinné zemědělské farmy.

V závěrečné disciplíně museli účastníci soutěže prokázat své znalosti při poznávání umělecko-historických památek, zakreslování míst do slepých map České republiky i Evropy a vysvětlování pojmů odborné terminologie. Protože šlo o soutěž, nemohl být program celé akce zakončen jinak než vyhlášením výsledků a předáním cen, které věnovaly místní firmy a organizace.

Celkovým vítězem se stalo družstvo SŠ cestovního ruchu z Rožnova pod Radhoštěm. Druhé místo patřilo studentům VOŠ mezinárodního obchodu a OA Jablonec nad Nisou a dvě třetí místa porota přiřkla soutěžícím z Hotelové školy Bohemia Chrudim a Školy ekonomiky a cestovního ruchu ze Žďáru nad Sázavou. Všech dvanáct mladých lidí bude moci za odměnu strávit víkend v libovolném hotelu řetězce Orea Hotels a na konci letní turistické sezony navštívit hrad Karlštejn.

Mezi budoucí odborníky cestovního ruchu zavítal v průběhu soutěže Ing. Antonín Schäfer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený vedením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Ten serveru TVA prozradil: „Jsem mile překvapen úrovní této soutěže a mírou znalostí a dovedností účastníků. Je moc dobře, že jedinou soutěž tohoto druhu v republice organizuje právě turnovská škola. Však proto má ty nejlepší předpoklady  už jen svým umístěním v turisticky atraktivní oblasti.“
Na otázku, v čem lze spatřit význam soutěže pro významné odvětví národního hospodářství, odpověděl za organizátory ředitel OAHŠ Mgr. Otakar Špetlík: „Přínosem by jistě bylo, kdyby účastníci soutěže po absolvování svých škol mohli realizovat v praxi své myšlenky na zlepšování služeb cestovního ruchu. V mnohých oblastech je stále co zlepšovat, Český ráj nevyjímaje.“

Pro TvA Radek Drašnar

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.