SETKÁNÍ STUDENTŮ V JAWORU

0

Projekt „Kulturní dědictví česko-polského příhraničí“ pokračoval společným setkáním studentů Obchodní a Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov a Gimnazja nr. 1, Jawor. Setkání proběhlo ve dnech 8. a 9. listopadu v partnerském městě Jawor. První den studenti společně putovali „Po stopách sv. Martina“. Tato zábavná a dobrodružná hra je seznámila s památkami města a s legendou o sv. Martinovi, který je patronem města Jawor. Studenti poznali místa, jako jsou Kostel Míru, zapsaný na seznamu UNESCO, starobylá radnice se sálem radních, kostel sv. Martina, zámek Piastovců ad. Vyvrcholením hry bylo divadelní představení přibližující legendu o sv. Martinovi. To proběhlo na jaworském náměstí a bylo zpestřeno projekcí části legendy na budově uprostřed náměstí, živými husami a příjezdem Martina na koni. Ten rozdával účastníkům hry, ale i kolemjdoucím sladké rohlíčky.

Další den na studenty čekala prohlídka zákristie kostela sv. Martina – včetně liturgických předmětů. Poté došlo ke společné návštěvě Muzea Gross-Rosen (bývalého koncentračního tábora) v dnešní Rogoźnicy.

n201111141832_zap_335_2011_jaworZde zástupci města Turnov a studenti střední školy předali pamětní desku se jmény dvou turnovských židovských spoluobčanů, Gustava a Petra Deutschových, která je umístěna na tzv. „stěně smrti“ mezi ostatními pamětními deskami z celého světa. Jedná se o první pamětní desku z České republiky. Otec Gustav a syn Petr uprchli po záboru Sudet nacistickými vojsky z Liberce do Turnova, kde žili ve Vejrychově ulici. Zatčeni byli již na začátku války, odvezeni do Polska a nasazeni na práci v tzv. Baukommandu na stavbu koncentračního tábora Gross Rosen. Při práci v nelidských podmínkách oba zahynuli. Po celý rok probíhala v synagoze sbírka na uctění památky těchto turnovských spoluobčanů. Vybráno bylo přes šest tisíc korun! Po prohlídce bývalého koncentračního tábora se studenti rozloučili v jaworském kulturním domě ECMEN společným malováním panoramatu města Jawor.

Projekt „Kulturní dědictví česko-polského příhraničí“ realizuje v tomto roce odbor cestovního ruchu MěÚ v Turnově. Společná setkání žáků a studentů partnerských měst jsou spolufinancována z ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa – Nysa „Překračujeme hranice“.

Veronika Mireková, odbor cestovního ruchu, MěÚ Turnov
v.mirekova@info.turnov.cz

201111141832_zap_333_2011_logo

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.