MĚSTA V KRAJI DOSTALA PŘÍSPĚVEK NA PÉČI O OPILCE

0

Nezúčastněný občan si jen těžko dokáže představit, jak složitá a choulostivá je problematika „péče“ o opilce, kteří v podroušeném stavu páchají nějaké výtržnosti, poperou se nebo jen leží na mraze v příkopu. Většinou končí v doprovodu policistů v nějakém zdravotnickém zařízení, kde do rána vystřízliví nebo na místo vyjede vůz rychlé záchranné služby a opilec opět skončí v nemocnici. Kdysi tolik populární záchytky, o kterých kolovaly desítky vtipů, již přes deset let neexistují. A přitom byly na každém okrese.

I když tu byly snahy záchytku alespoň v celokrajském měřítku zřídit, nezdařilo se, nikomu se totiž do toho moc nechce. Je to velmi nevděčná práce, sotva se dotyčný zmátoří, nejenže si většinou nic nepamatuje, ale ještě velmi často zdravotnické zařízení, které mu bylo nuceno poskytnou odbornou pomoc, žaluje pro omezování osobní svobody a podobně.

„Upřímně říkám, že jsem v tomto ohledu na rozpacích z naší legislativy, opilci patří na záchytku a ne do nemocnice, léta na tuto věc poukazujeme a stále je to nedořešeno,“ uvádí Tomáš Sláma, ředitel Městské nemocnice v Turnově.

A tak jediné řešení představuje dotace, kterou na opilce poskytuje Liberecký kraj ročně ze svého rozpočtu. Jde o částku ve výši pěti milionů korun. Zhruba polovinu dostanou dvě krajské nemocnice – v Liberci a České Lípě, zbytek se rozdělí obcím, kde mají lůžkové zdravotnické zařízení.

„Resort zdravotnictví poskytuje každoročně městům Jablonec nad Nisou, Frýdlant, Tanvald, Semily, Jilemnice a Turnov, na jejichž území se nachází lůžkové zdravotnické zařízení poskytující ústavní péči a jichž zřizovatelem či zakladatelem není Liberecký kraj, příspěvek na ošetření osob pod vlivem alkoholu a v intoxikaci,“ řekl člen Rady Libereckého kraje pro zdravotnictví Jaroslav Krutský. Obec podle něho může peníze poskytnout lůžkovému zařízení, nebo jinak využít ke stanovenému účelu podle svého vlastního uvážení.

V Turnově samozřejmě peníze končí v nemocnici, která je jako jediné zařízení ve spádové oblasti schopna potřebnou službu zajistit. V příštím roce jde o částku ve výši 408 tisíc korun. Podle ředitele Tomáše Slámy jsou peníze určeny na případné vyšetření pacienta, na zvýšenou spotřebu zdravotnického materiálu a na navýšení počtu odborného personálu, který je často na zvládnutí osob pod vlivem alkoholu potřeba.

Dotace obcím jsou poskytnuty podle počtu obyvatel ve spádové oblasti. Kromě nákladů na řešení výše uvedené problematiky jsou určeny i na zabezpečení akutní ambulantní péče.

Spádová oblast   Počet obyvatel     Výše dotace na rok 2008 v Kč
Jablonecko          61 160                                  620 000
Semilsko              25 755                                  362 000
Jilemnicko            22 973                                  268 000
Frýdlantsko          19 724                                  283 000
Turnovsko            39 808                                  408 000
Tanvaldsko          18 342                                  305 000
Celkem                 187 771                                2 246 000

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.