SENÁTOR JERMÁŘ: TURNOV BY MĚL ZŮSTAT CENTREM REGIONU

0

Bez všech pochybností můžeme říci, že Turnov je přirozeným a historickým centrem celého regionu. Tato jeho role by se měla promítnout i do jeho postavení v porovnání s ostatními městy. Připravovaný zákon o územně správním členění státu by však mohl významně změnit jeho současnou pozici, protože má za cíl sladit území okresů se správními obvody obcí s rozšířenou působností. Pokud zákon bude schválen v podobě, jaké ho nyní zpracovává ministerstvo vnitra, nejvíce se dotkne právě města Turnova.

Z celkových 33 změn okresní příslušnosti obcí má proběhnout 16 v našem regionu. Připravovaný zákon by tak měl vzít v potaz historické postavení Turnova jako centra regionu a zachovat jej co možná nejblíže jeho současné podobě.

 

Jedna z možných variant je se znovu pokusit o vytvoření, nebo chceme-li, o obnovení okresu Turnov. Tato varianta by však vyžadovala především rozsáhlejší rozbor a diskusi o všech možných aspektech vzniku nového okresu. V úvahu by se musel vzít například vznik nových úřadů a peníze potřebné na vytvoření nového okresu, tedy částka mezi 200 až 250 miliony. Z diskutovaných variant je to dnes možnost asi nejméně reálná, ale někdy stojí za to usilovat o zdánlivě nereálné cíle.

 

Jako senátor vnímán důležitost Turnova, stejně jako názory jeho občanů, kteří nechtějí, aby jeho význam v důsledku přijetí připravovaného zákona klesl. Z pozice zákonodárce a zastupitele Turnovska v Senátu budu usilovat o to, aby mu jeho postavení i nadále zůstalo, a to ať v podobě okresu nebo nějaké jiné přijatelné varianty.  S mojí podporou může počítat každá iniciativa snažící se o zachování významu Turnova jako centra jednoho z nejkrásnějších regionů v naší zemi.              

 

Jaromír Jermář

jermarj@senat.cz

Pozn. red.: Tolik senátor obvodu Mladoboleslavsko-Turnovsko. Článek na téma okresu Turnov čtete ZDE.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.