Sčítání lidu, domů a bytů se v České republice uskuteční na jaře 2011. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok. Náklady na sčítání lidu jsou v České republice přibližně 250 Kč na osobu.
Základní termíny sčítání lidu:
* 26. února 2011 – Začíná fungovat call centrum pro veřejnost, na bezplatnou linku 800 87 97 02 se mohou lidé obracet s dotazy a nejasnostmi ohledně sčítání každý den od 8.00 do 22.00 hodin. Sčítací komisaři začnou zároveň roznášet domácnostem do schránek informační letáky o blížícím se sčítání. Zároveň s letákem vhodí komisař do schránky lísteček s návrhem termínu, kdy do dané domácnosti přinese sčítací formuláře. Každá domácnost najde ve schránce letáček nejpozději 6. března.
* 7. března – Sčítací komisaři začnou navštěvovat domácnosti a roznášet formuláře. Každý občan dostane zelený SČÍTACÍ LIST OSOBY. Majitelé a uživatelé bytů dostanou navíc žlutý BYTOVÝ LIST a majitelé či správci domů ještě oranžový DOMOVNÍ LIST.
* Půlnoc z 25. na 26. března je rozhodným okamžikem sčítání. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují podle skutečnosti platné v tento rozhodný okamžik.
* 26. března – V tento den je možné začít odevzdávat vyplněné sčítací formuláře. Ty můžete předávat pomocí internetu, předat je sčítacímu komisaři, nebo odeslat poštou v obálce či odevzdat na kterékoliv poště. Formuláře je třeba odevzdat do 14. dubna.
K čemu je sčítání dobré?
– Informace ze sčítání lidu budou velmi důležité pro hasiče a další složky integrovaných záchranných systémů. Poskytují informace, kolik je v kterém domě bytů, z čeho jsou nosné zdi, z jakého materiálu jsou domy postaveny, na jaké přípojky jsou připojeny (např. plyn), jak je dům vysoký, kolik má pater. To vše potřebují záchranáři znát, aby mohli lidem v daném domě co nejrychleji pomoci. Toto je důležité i při povodních a živelných pohromách.
– Informace poslouží také pro stanovení dopravní obslužnosti hromadné dopravy, jako podklady pro předškolní a školní zařízení či pro péči o seniory.
– Informace ze sčítání se uplatní na trhu práce, při přerozdělování prostředků z EU, z údajů vyplyne přehled o živnostnících a živnostech, národnostních menšinách ad.
– Vůbec poprvé se dozvíme tzv. „faktické bydliště“ občanů, tedy místo, kde lidé skutečně žijí. Trvalé bydliště je v rámci EU české specifikum s velkým problémem – na adrese trvalého bydliště se zdržuje stále méně lidí.
Co je také dobré vědět
Český statistický úřad při sčítání lidu 2011 žádným způsobem nezjišťuje vybavenost domácností ani jejich příjmy a výdaje. Ve sčítacích formulářích tak nejsou žádné otázky na vlastnictví ledničky, automobilu, chaty, televizoru ani dalších věcí. Z hlediska vybavení domácnosti je pro statistiku důležitá pouze otázka, zda má rodina možnost využívat osobní počítač a připojení k internetu.
Se sčítacím komisařem se setkáte nejméně jednou, a to při předání formulářů. Je také důležité zmínit, že lidé, kteří by sčítání sabotovali, mohou dostat pokutu až do výše 10 tisíc Kč. Sčítací komisaře nemusíte pouštět k sobě domů. Stačí kontakt u dveří či u branky, nebudou to lidé v místě neznámí, protože sčítací komisaře budou dělat pošťáci.
(Zdroj: Tisková zpráva projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Více informací ZDE.)