ROZUM ZŮSTÁVÁ STÁT NAD SYSTÉMEM VÝKUPU VE SBĚRNÁCH! ZLODĚJI ZNEUCTILI PAMÁTKU MRTVÝCH HOROLEZCŮ

0

„Pokud bude fungovat současný systém výkupu druhotných surovin ve sběrnách, především v případě barevných kovů, a stát do toho nezasáhne, můžeme se ještě nadít velkých překvapení. Když ale dnes zloději ve sběrně za kilo mědi dostanou 140 korun, situace se těžko změní,“ upozornil Milan Drahoňovský, velitel obvodního oddělení Policie České republiky v Turnově. Podle něho na Turnovsku v současné době operuje skupina zlodějů drahých kovů. Krádeže hlavně měděných plechů a okapů byly zaznamenány v Doubravici, v Troskovicích, na Hruboskalsku a i přímo v Turnově. Událost ze středy 2. ledna nicméně mnoho srovnání nemá.

„Byli jsme kontaktováni, že byl vážně poškozen symbolický hřbitov horolezců pod Mariánskou vyhlídkou v Hruboskalském skalním městě,“ uvedl Drahoňovský s tím, že s takovou mírou vandalství se člověk setkává opravdu jen ojediněle. Neznámí zloději zde odcizili deset desek se jmény horolezců, kteří zahynuli přímo ve zdejším Skaláku, ale i jinde v Evropě a ve světě. Způsobená škoda je ve výši asi 120 tisíc, škoda v srdcích kamarádů a rodinných příslušníků mrtvých horolezců se penězi vyčíslit nedá.

n201301021810_zap_03_2013_hrbitovSymbolický horolezecký hřbitov v Hruboskalském skalním městě požívá až posvátné úcty. Každý Štědrý den se tu koná bohoslužba, každý rok přibude nová tabulka se jménem kamaráda, který se sem již nepodívá. Zhruba 150 jmen najdete na skalní stěně Nekonečné věže.
Myšlenka na vznik symbolického hřbitova horolezců tu byla již v 60. letech minulého století, definitivní impulz k jeho vzniku dala až tragédie expedice „Peru 1970“, kde zahynuli tehdy významní čeští horolezci včetně fotografa Viléma Heckela. Ve výpravě bylo i několik horolezců přímo z Turnova. Všichni zahynuli pod lavinou, způsobenou zemětřesením (v Peru tehdy zemřelo 75 tisíc lidí).
V Hruboskalském skalním městě se 11. července 1970 konala tryzna za zemřelé horolezce. Právě tehdy bylo definitivně rozhodnuto o vzniku symbolického hřbitova, který byl zpřístupněn v červenci 1971.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.