ROZHOVOR S JIŘÍM MIKULOU NEJEN O PEKAŘSKÉM ŘEMESLE

0

Upéct poctivý chléb nebo namíchat lahodnou zmrzlinu je dnes skutečný kumšt. Nejenom o pekařině se dnes budeme bavit s majitelem turnovské pekárny a cukrárny Jiřím Mikulou. * Pane Mikulo, z čeho se vyrábí poctivý chléb?Správný bochník obsahuje žito, chlebovou mouku, žitný kvas, sůl, kmín a vodu. Na výsledné kvalitě a chuti se však nejvíce podepisuje poměr jednotlivých přísad. Tak například když přidáte více žitné mouky do těsta, chléb vám déle vydrží.

* Existuje vůbec nějaký způsob, jak zákazníci poznají v obchodech kvalitní chléb?
Určitě. Správný chléb má mít zlatohnědou kůrku, na omak musí pěkně křupat a v neposlední řadě příjemně vonět. Také existuje jedno zlaté pravidlo. Pokud na bochník po upečení zespoda poklepete, zazvoní. Dalším faktorem jsou póry. Pokud pecen rozlomíte, musí být póry nerovnoměrně rozprostřené.

 * Jak dlouho má tedy dobrý chléb vydržet?
Pokud jej správně skladujete, kvalitní bochník vám vydrží chutný i týden.

* V Turnově se momentálně řeší výstavba dalších supermarketů. Nebojíte se nové konkurence a tím pádem i odlivu zákazníků?
Nebojím. Zvláště taková konkurence je pro nás hybným „motorem“, díky němuž se neustále zlepšujeme, a to jak ve výrobě produktů, tak i ve službách. Osobně se zasazuji o to, abychom pekli podle tradičních receptur z poctivých surovin od místních dodavatelů, což se nejvíce projevuje na výsledné chuti, kvalitě pečiva a následné spokojenosti zákazníka. Odliv lidí si tedy moc nepřipouštím, protože ti, kterým nákup pečiva v supermarketech vyhovuje, je už dle mého názoru dávno navštěvují.

n201306132117_zap_249_2013_mikula* Blíží se léto a s ním i teplé dny. Prozradíte nám, na jakou zmrzlinu se letos mohou vaši zákazníci těšit?
Pro zákazníky máme připravenou již naši standardní nabídku, a to osvěžující jahodovou a klasickou vanilkovou zmrzlinu. Obě jsou vyráběny podle tradičních receptur.

* Připravujete pro vaše zákazníky nějakou soutěž nebo akci?
Ano. Od 1. června mají zákazníci možnost sbírat za každou zakoupenou velkou zmrzlinu razítka do tzv. zmrzlinové bonusové karty. Jakmile nasbírají 10 razítek, odevzdají kartu personálu pekárny nebo cukrárny Mikula a obdrží jednu velkou zmrzlinu zdarma.

* Jak zjistíte, že jste namíchal dobrou zmrzlinu?
Celkem jednoduše. Nejlepšími hodnotiteli jsou mé vlastní děti. Věřím, že jim zmrzlina chutná, jelikož mě i několikrát denně žádají, abychom šli na výlet na tuto ledovou pochoutku.

* Před třemi měsíci jste se stal předsedou Tenisového klubu v Turnově. Chystáte pro tenisty nějaké novinky?
Jelikož jsem od svých školních let částečně vyrůstal na tenisových kurtech, je pro mě velice důležité, aby zde měli dobré zázemí nejenom všichni členové tenisového klubu, ale především děti. Proto jsme pro ně v květnu letošního roku zřídili tenisovou školičku, kterou mohou navštěvovat všichni zájemci od 5 do 15 let. O malé tenisty se starají kvalifikovaní trenéři, kteří rozvíjejí jejich pohybové dovednosti a učí je tenisové techniky zábavnou formou. Trénink probíhá v maximálním počtu 4 dětí.

* Kolik taková tenisová školička stojí?
Za 13 lekcí děti včetně veškerého tenisového vybavení, trenéra, pronájmu kurtů a přístupu na ně po celou sezonu zaplatí 990 korun.

* Čeho byste chtěl v budoucnu v klubu dosáhnout?
Přál bych si, abychom měli v soutěžích zastoupení od nejmladších po ty nejstarší tenisty a abychom se všichni mohli těšit z jejich dobrých výsledků. Mezi naše současné tenisové naděje patří například Vojta Popelka a Adéla Růžičková.
Klub by měl být určitě místem, kde budou děti vedeny k pohybu a fair play hře a rovněž prostředím, kde se všichni budou moci setkat s přáteli, zahrát si s nimi a tak si odpočinout od každodenních povinností.

www.tkturnov.cz
www.pekarnamikula.cz
(pr)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.