ŘIDIČI, PŘIPRAVTE SE! V POLOVINĚ ŘÍJNA BUDOU ZPROVOZNĚNY DALŠÍ RADARY

0

Až dvacítku aut denně, která překročila povolenou rychlost v klesání do centra Turnova v ulici 5. května, zaznamená pevný radar, který zde byl instalován před rokem a půl. Do mnoha zdejších domácností tak již dorazila fotografie přestupku i s účtenkou minimálně za patnáct stovek. A bude hůř. V polovině října budou zprovozněny další pevné radary. Jeden v Bezručově ulici mezi mateřskou školou a Šroubárnou (měří rychlost od Rohozce k nádraží), další na silničním průtahu ve směru od Prahy a Liberce do centra (na průtahu byla zvýšena rychlost ze 70 km/h na 80 km/h).

Nově přibudou i dva pevné radary v Radvánovicích, jeden radar ve Ktové ve směru do Turnova (i zde byla rychlost z dosavadních 40 km/h zvýšena na 50 km/h). „V jednání jsou ještě další radary přímo ve městě. Jeden by měl být v Nádražní ulici zhruba v místech Koloniálu u Roubíčků, druhý v Přepeřské ulici naproti Preciose a třetí v Mašově u bývalé hospody na Kalužníku. Nejdál jsou v současnosti jednání o umístění pevného radaru v Malé Skále,“ uvádí Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy MěÚ Turnov.

Nové radary fungují na tzv. indukčním principu, což znamená, že nejsou zjistitelné antiradary, které někteří řidiči používají. „Není to sice povinnost, ale na některých místech na existenci radaru upozorňují výstražné cedule. Jedna je například umístěna na Hruštici před sjezdem do města,“ přiblížil Vaňátko.

 

n200810061946_zap_435_08_radarVelkým otazníkem zatím zůstává fungování radarů od ledna příštího roku. Nyní platný zákon totiž měřit rychlost městským strážníkům od počátku roku 2009 zakazuje. A například v Turnově má městská policie na starosti veškerou základní agendu, týkající se pevných radarů. „Poslanci parlamentu mají v nejbližších dnech schvalovat změnu zákona, která možnost měřit rychlost obecním policiím zachová. Pokud by poslanci novelu silničního zákona neschválili, což se doufám nestane, museli bychom radary od ledna vyřadit z provozu,“ připustil Vaňátko s tím, že existence radarů přináší především více bezpečnosti v ulicích města. Zejména Bezručova ulice, ale i horní část Nádražní ulice jsou vyhlášené častým překračováním povolené padesátky. Z provozu radarů má radnice samozřejmě i nezanedbatelný příjem. O ten se dělí se soukromou firmou, od které jsou radary pronajaty.

 

n200810061947_zap_436_08_radarV mnoha obcích se v poslední době objevily i tzv. informační radary, které mají pouze bezpečnostní charakter. Obecním úřadům poskytují základní informace o počtu projetých vozidel a o jejich rychlosti. Jsou „anonymní“. Řidiči, kteří stanovenou rychlost nedodrželi, nejsou pokutováni ani nikde zaznamenáni. Tento informační radar je například v Radvánovicích nebo nově také na Podháji.

„Starostka Modřišic a Podháje nás nedávno požádala, jestli bychom v obci provedli měření rychlosti. Chtěla vědět, jestli má informační radar nějaký smysl a jestli auta obcí projíždějí pomaleji,“ sdělil TvA komisař Milan Čermák, vedoucího dopravního inspektorátu okresního ředitelství Policie ČR v Semilech. Policisté v obci rychlost měřili celkem čtyřikrát, vždy v ranních hodinách. „Celkem jsme zkontrolovali průjezd 425 vozidel, musím konstatovat, že informační radar svůj účel splnil. Pokutujeme překročení stanovené rychlosti o víc než 10 kilometrů v hodině a pouze 13 řidičů ze sledovaného počtu bylo za překročení rychlosti v obci pokutováno. To je výborný výsledek,“ zdůraznil Čermák.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.