TURNOVSKO STÁLE PŘITAHUJE SNOUBENCE

0

Magické datum 7. 7. přitahuje snoubence již dlouhá léta. Uzavřít sňatek na „dvě sedmičky“ je považováno za velmi šťastný krok, který má manželství zajistit dostatek štěstí a pohody. V sobotu 7. července se několik svateb konalo také na území Turnova a okolí. Vůbec poprvé našli snoubenci cestu do malé kapličky na návsi v Mašově. Do manželství zde vstoupili Denisa a Filip (na titulním snímku) za doprovodu rodičů, svatebních hostů i místních občanů, kteří si tuto historickou událost nechtěli nechat ujít. Svatebním obřadem tak byly korunovány dlouholeté snahy o rekonstrukci kapličky a osazení zvonice, na což se ve sbírce skládali místní i přespolní. V roce 2014 pod patronací města proběhla zásadní rekonstrukce celého prostoru, která dala mašovské návsi malebnou tvář.

…příchod nevěsty ke kapličce

„Turnov a jeho okolí jsou vyhledávaným místem pro svatební obřady,“ uvádí matrikářka Iveta Krtičková. Vloni jich zde bylo 164. S padesáti obřady vede hrad Valdštejn. „V poslední době jsou oblíbené malebné kapličky v okolí, například na Vyskři, nebo kaple sv. Vavřince v Malé Skále. Oddávali jsme ale třeba u rybníčků pod Hrubým Rohozcem, u Tří rybníků s výhledem na Trosky na poli mezi balíky slámy, na hřištích či v zahradách. Z poslední doby vzpomínám na velkou motorkářskou svatbu na Malém Rohozci s asi 200 motocykly Harley-Davidson,“ přibližuje Iveta Krtičková. Jak doplnila, kromě místních jsou svatby na Turnovsku čím dál více oblíbenější snoubenci z Liberecka a Jablonecka a z Prahy.

Oddávajícím v kapličce na návsi v Mašově byl zastupitel Jaromír Frič, který je nejen ředitelem turnovské „dívčajdy“, ale i místním obyvatelem. „Jsem moc rád, že si snoubenci vybrali mě i samotné místo. Náves v Mašově je dnes opravdu velmi reprezentativní. Já sám oddávám osm let, z rarit pamatuji na čínskou svatbu se simultánním překladem v kapli na Valdštejně, nebo obřad na skalním srázu v Klokočí přímo nad známými průchody. Nádhernou atmosféru má svatba na maloskalském Pantheonu, na výhlídce nad údolím,“ dodal Jaromír Frič.

Novomanželé Hrušovi

Kaplička na návsi v Mašově

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.