PROSINCOVÉ POČASÍ A VÁNOČNÍ TIPOVACÍ SOUTĚŽ

0

Zima se už připomněla i v Turnově. Ve druhé polovině listopadu máme za sebou již několik dnů se sněhovou pokrývkou. Mráz až -8° C v úterý 18. listopadu ráno kolem Jizery a večer následné sněžení nám poslaly skutečnou zimní vizitku. Přitom jsme si ještě počátkem listopadu užívali i několika slunečných a na tuto dobu rekordně teplých dnů.

V dlouhodobém pozorování je tato teplá perioda popisována jako „léto všech svatých“ a bývá poměrně častým úkazem. Letos ale vynikla svou dlouhou dobou trvání a mimořádnými teplotami.

 

V Turnově se nejčastěji první sněhové vločky objevují mezi 20. říjnem a 14. listopadem (pozorování od roku 1977), ale byly zaznamenány i extrémy, kdy se například první sněžení objevilo v Turnově 1. září v roce 1974.

Letos se ukazuje, že hlavní perioda studeného počasí přichází v období Kateřiny, což evokuje známou pranostiku: Kateřina na blátě – Vánoce na ledě a naopak. Tedy, budeme-li to brát doslova, měly by letošní vánoční svátky být spíše blátivé než sněhové. Ovšem zatím to tak nevypadá. Počítáme spíše se sněhem, i když ne s krutými mrazy, a sníh bude spíše vlhčí a denní teploty většinou v rozmezí od -2° C do +3° C.

Zajímavost: Na Štědrý den se v minulosti objevil ještě další zajímavý extrém, a to bouřka, která přišla přesně v období štědrovečerní večeře nad Turnov v roce 1988 a přinesla ochlazení, déšť, krupky a následné sněžení…

Vlastík Brůček, Amatérské pozorovací centrum Turnov

 

VÁNOČNÍ TIPOVACÍ SOUTĚŽ APC!

Bude letos v Turnově na Štědrý den sníh, nebo bude tento den Turnov bez sněhu?Již tradičně si i letos můžete tipnout a zahrát si tak o tři zajímavé ceny. Vaše hlasy čekáme do 15. prosince na telefonu                603 544 715         nebo e-mailu: brucek.vlastimil@seznam.cz .

Hodně štěstí!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.