GRANÁT TURNOV V PŘÍMÉM PŘENOSU V HLAVNÍM VYSÍLACÍM ČASE

0

V sobotu 26. listopadu se uskuteční v přímém televizním přenosu slavnostní vyhlášení výsledků 46. ročníku ankety Český slavík Mattoni 2011. Předáni budou zlatí, stříbrní a bronzoví slavíci, ceny pro skokana roku, objev roku, předán bude tzv. absolutní slavík a cena pro nejpopulárnějšího slovenského interpreta v České republice. Na slavnostním ceremoniálu vystoupí největší hvězdy české populární hudby. Nestává se často, aby v nejsledovanějším televizním čase bylo jedním z hrdinů večera město Turnov. Vlastně se to stává jen jednou za rok právě při této akci. A to díky družstvu umělecké výroby Granát.

n201111221809_zap_345_2011_granat„Ceny pro vítěze ankety Český slavík vznikají v dílnách našeho družstva od roku 1996,“ říká Václav Břichňáč, ředitel výrobně technického úseku d. u. v. Granát. Cenu pro nejlepšího zpěváka, zpěvačku a skupinu tvoří již důvěrně známá plastika, vyrobená podle návrhu akademické sochařky Heleny Hrabové. Je vysoká 20 centimetrů. Podstavec a vrchní spirála jsou zhotoveny ze sochařského bronzu, spirála, která je uměleckým ztvárněním slavíka, je osazena 89 českými granáty a ve středu je zasazena mugle z přírodního křišťálu. Každoročně je sada těchto cen vyrobena právě v Turnově. Vzniká zde – ve spolupráci se sklářskými výtvarníky ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Novém Boru – také cena pro „skokana roku“, což je skleněná plastika žabáka s korunkou, v které jsou nalepeny české granáty. Ocenění interpreti obdrží i jehlici s českými granáty – zmenšenou část hlavní ceny.

n201111221809_zap_346_2011_granatabsolut„Letos jsme byli požádáni, abychom navrhli a vyrobili také dvě nové ceny – cenu pro objev roku a absolutního vítěze. Autorem obou návrhů je designér našeho družstva Karel Merta,“ uvedl Václav Břichňáč. Cenu pro objev roku tvoří motiv ladičky s dekorací noty s českými granáty. Hlavním použitým materiálem je sochařský bronz, nota je ze stříbra, celek je osázen 82 českými granáty. Cena pro absolutního slavíka je tvořena ladičkou s decentním páskem s 28 českými granáty. „Pro naše družstvo jsou tyto zakázky vysoce prestižní, jsme pyšní na to, že můžeme ukázat řemeslný um našich pracovníků. Naše družstvo je například partnerem Úřadu vlády České republiky, pro který zhotovujeme různé dary pro státní delegace a významné návštěvy. V minulosti jsme v Turnově zhotovili manžetové knoflíky pro prince Charlese nebo brož pro první dámu Spojených států amerických Michelle Obamovou,“ připomněl Břichňáč.

n201111221809_zap_347_2011_granatobjevDružstvo umělecké výroby Granát Turnov vzniklo sjednocením menších soukromých firem zlatníků – živnostníků v roce 1953. Od počátku 60. let minulého století družstvo sídlí v nových prostorách na Výšince. Granát Turnov je největším výrobcem šperků s českým granátem. V roce 1992 prošlo družstvo transformací a stalo se družstvem vlastníků, které soustřeďuje brusiče kamenů a zlatníky. V současné době má družstvo 265 zaměstnanců. V čele družstva stojí od letošního roku Ing. Miloslav Šorejs.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.