PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ V DOLÁNKÁCH SE BUDE ROZVÍJET

0

Ve středu 1. června byl spuštěn provoz nového koupaliště v Maškově zahradě. Již po otevření letní části areálu na začátku května se začalo diskutovat nad minulostí i přítomností koupání v Dolánkách. Na počátku šedesátých let minulého století zde bylo postaveno koupaliště, které se svou popularitou stalo vyhlášené po celém Libereckém kraji. Konce svého působení se dočkalo po povodních v roce 2000, kdy bylo kompletně zatopeno. Přírodní koupání v Dolánkách je však stále atraktivní a v minulém teplém létě se mnoho turistů i místních vydávalo právě na ostrůvek zeleně mezi náhonem a Jizerou.

Radnice má v tomto roce nový záměr vytvořit zde architektonickou studii, která bude řešit právě prostor mezi tzv. malou a velkou Jizerou. Vize vedení města je vybudovat plnohodnotný sportovní a rekreační prostor v oblíbené části. „V současnosti již máme v této oblasti začleněny některé prvky, které by bylo záhodno pospojovat mezi sebou, aby vznikl ucelený prostor,“ uvedl starosta Tomáš Hocke. Bruslařská stezka, která vede od elektrárny podél náhonu, je oblíbeným místem pro sportovce všeho zaměření, ale také pro chodce, pejskaře a maminky s kočárky. Odlehčení této stezky by mohla přinést podobná komunikace na druhé straně u velké Jizery, která by celý prostor spojila v okruh.

Vyústění bruslařského okruhu není pouze v Dolánkách, kde je celá oblast přehlcená, ale také na centrálním parkovišti v Turnově. Zde u hasičské zbrojnice bude další nástupní místo na Greenway Jizera, které by si zasloužilo i doplňující zázemí, jako jsou občerstvení nebo toalety.

V blízké době dojde k rozšiřování koryta Jizery u Juty. „Toho chceme využít a zapojit více řeku do dění ve městě,“ podotkl starosta. Na začátku opěrné zdi z obrovských valounů vznikne široké schodiště, které zajistí občanům pohodlný vstup do vody. Koupání v této části Jizery je zachyceno na dobových fotografiích, kde byla nejstarší turnovská plovárna. Na řece byla tehdy umístěna čtyři mola, která umožňovala vstup do Jizery. „Plovárna tady byla dávno před tím, než se postavilo v roce 1969 koupaliště v Dolánkách. Obdobná situace byla i v prostoru loděnice,“ poznamenal starosta.

Prostor mezi toky Jizery od Dolánek k Turnovu má veliký potenciál a je hojně navštěvovaný. „I přes zátopovou oblast bychom chtěli využít tento fenomén a rozvíjet jej,“ doplnil Hocke. Nově otevřený areál v Maškově zahradě je se všemi atrakcemi uměle vytvořené prostředí, a proto by tento přírodní prostor na koupání a volný čas měl utvářet určitou protiváhu.
(Zdroj: TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.