Byla to v Turnově v září 1991 velká sláva, když tehdejší starosta Václav Šolc a jeho protějšek Yvonne Verstoep podepisovali deklaraci přátelství Turnova a holandského Reeuwijku. V té době se naše země vracela do Evropy a holandská zkušenost byla k nezaplacení. Začalo se s intenzivními výměnami dětí ze základních škol, ale i sportovců, umělců, pracovníků radnice, spolků, vedení města. Turnovští přijížděli domů velmi spokojeni, protože se v Reeuwijku setkali opravdu s otevřenou, přátelskou náručí. A totéž je potom pozitivně nutilo udělat i doma. Stačí se jen zeptat těch, kdo to v 90. letech a na počátku nového tisíciletí osobně zažili…
Z holandské strany se o rozvoj přátelství obou měst zasloužilo poměrně dost lidí, jeden je ale doslova nepřehlédnutelný. A to nejen svoji výškou. Vstřícnost, otevřenost, přátelská náruč, připravenost vždy pomoci. To je Simon van der Kooij. Využili jsme jeho nedávné návštěvy v Turnově a zeptali se:
* Simone, jak se vám daří?
Já a moje žena Janny se máme fajn. Popravdě, Janny líp než já. Už mnoho let mě trápí ledviny a aktuálně potřebuji třikrát za dva týdny dialýzu. Je to ten důvod, proč jsme prodali náš krásný domek v Reeuwijku a přestěhovali se do apartmánu blízko nemocnice v městě Gouda.
* Do Turnova jezdíte?
Ano, roky se přátelíme s rodinou Plichtových. Ti dokonce loni v březnu přijeli k nám, abychom společně oslavili naši zlatou svatbu. Letos jsme se opět přijeli do Turnova podívat na Staročeské trhy. V době, kdy partnerství mezi Reeuwijkem a Turnovem bylo aktivní, přijížděli jsme na trhy každý rok. Mívali jsme zde také svůj stánek. Přijížděli jsme s mnoha přáteli, ve stánku jsme pekli oplatky se sirupem, prodávali sýr od nás z Goudy a delftský porcelán. Většinou jsme nabízeli i ryby, herinky nebo úhoře. A samozřejmě jsme propagovali náš region a přátelství Reeuwijku s Turnovem. Párkrát nás taky doprovodila taneční nebo hudební skupina. Také sbor Vivace, který na trzích vystupoval. Naší kontaktní osobou byla v té době paní Hana Maierová, se kterou se velmi dobře spolupracovalo. Také doktor Severa nám přímo na stánku pomáhal, především tlumočit lidem, kteří měli o naši nabídku zájem. Nesmím rozhodně zapomenout ani na spoustu kontaktů s ostatními prodejci, řemeslníky na jiných stáncích!
* Jaký je aktuální status Spolku přátelství Turnov-Reeuwijk?
Spolek přátelství už bohužel zaniknul. Důvodem byl fakt, že v roce 2007 jsme nebyli schopní najít nové členy do jeho předsednictva. Ukázalo se, že obyvatelé Reeuwijku už nemají o pokračování spolku zájem.
Přátelství byla dohoda mezi Turnovem a naším městem, kterou podepsali v září 1991 tehdejší starostové Václav Šolc a Yvonne Verstoep. Koordinace a organizování jednotlivých aktivit byly dány za úkol Spolku přátel Turnov-Reeuwijk. Protože spolek skončil, nové společné aktivity nepřicházely a nebyla ani dostatečná podpora veřejnosti.
* Co nového je v Reeuwijku?
Největší novinkou je, že Reeuwijk jako samostatné město již neexistuje. Došlo k jeho sloučení s městem Bodegraven. K dubnu 2016 máme takto společně 33 500 obyvatel. Jméno města je Bodegraven-Reeuwijk. Vzhledem k tomu, že každé z těchto město má asi 10 malých městských částí, došlo i k určité decentralizaci městské správy.
* A co si myslíte o současném Turnově?
Podle mého názoru je Turnov rychle se rozvíjející město. Od srpna 1995, kdy jsem zde byl poprvé, pokaždé vidím mnoho vylepšení, nové stavby, opravy stávajících objektů. Skoro neuvidíte Trabanta, za to uvidíte mnoho nových škodovek. Infrastruktura, jako jsou odpadní systémy, rozvod pitné vody a energie, komunikace. Vše se stále rozvíjí, i když to samozřejmě občas obtěžuje své okolí. Opravujete spoustu domů, jako třeba hotelovou školu nebo Hotel Karel IV. Mám pocit, že se díky zlepšení silnic omezuje i nepříjemná doprava přes centrum města. Také lidé se vyvíjejí. Jsou více otevření, působí dojmem, že se cítí mnohem volněji. Dokonce servírky a vrchní v restauraci s námi tu a tam utratí pár slov…
* Existují pořád nějaké společné projekty Reeuwijku a Turnova?
Od roku 2007 vlastně ne. Ale na soukromé bázi určitě ano. V květnu každý druhý rok fotbalový klub Reeuwijk navštíví Turnov s juniorským týmem, což je 40 chlapců a dívek ve věku 14 a 15 let, samozřejmě v doprovodu dospělých. Bydlí v kempu v Sedmihorkách a mají velmi bohatý program, trénují na hřišti FK Sedmihorky, zajedou do Prahy, navštíví turnovské základní školy, jedou na raftech Jizeru atd. Takže i dnes je spousta mladých od nás, kteří mají vztah k Turnovu. Hodně tomu svého času pomohl Roman Mareš, bývalý ředitel jedné z turnovských základních škol.
* Co myslíte, mělo intenzivní přátelství mezi našimi městy smysl?
To je těžko měřitelné. Na obou stranách je hodně učitelů, úředníků města, studentů, divadelníků, muzikantů, kteří mají osobní zkušenost s Reeuwijkem resp. s Turnovem. To je přece úžasné a obohacující pro obě strany. V této formě přátelství stále trvá. Když pojede někdo z Turnova do Holandska a narazí na naše město, určitě si vzpomene. Stejně tak někdo od nás, když jede do České republiky, tak ví, kde je Turnov a Český ráj. Škoda, že naši mladí momentálně vaši zemi vyhledávají méně. Turnov a Reeuwijk od sebe dělí 923 kilometrů, autem se tato vzdálenost dá ujet v klidu za 10 až 12 hodin. To není zase tak daleko, ne?
* Děkujeme za rozhovor a ať se vám daří!
Eva Plichtová a Pavel Charousek
NĚKTERÉ ZE SPOLEČNÝCH PROJEKTŮ SPOLKU PŘÁTELSTVÍ
* Nesčetně návštěv občanů z obou stran.
* Meziškolní projekt Socrates v letech 2002 – 2005
* Počítače pro ZŠ v Turnově
* Stánek Reeuwijku na Staročeských trzích (1999 – 2007)
* Výměny žáků a studentů středních škol, ale i vzájemné návštěvy například skautů, pěveckých sborů, tanečníků z ILMA, výstavy muzea…
MĚSTO A ZAHRANIČNÍ PARTNEŘI
V současnosti má město Turnov tyto zahraniční partnery:
* Jawor (Polsko)
* Niesky (Německo)
* Keszthely (Maďarsko)
* Murska Sobota (Slovinsko)
* Alvesta (Švédsko)
* Idar-Oberstein (Německo)