POMŮŽE PROJEKT ČVUT HVĚZDÁRNĚ NA VÝŠINCE?

0

První informace o záměru strojní fakulty Českého vysokého učení technického zřídit v Turnově školící středisko, se na veřejnosti objevily na podzim loňského roku. Se záměrem souhlasili i zastupitelé města, zástupci vysoké školy mají v Turnově zájem především o dva objekty, které jsou v majetku města. Jedná se o blok budov tzv. školičky u ZŠ v Žižkově ulici a o hvězdárnu na Vrchhůře. ČVUT chce na realizaci projektu získat prostředky z fondů Evropské unie.

n200902251334_zap_97_09_hvezdarnaPodle vedoucího odboru školství MěÚ v Turnově Reného Brože již proběhla jednání i s Libereckým krajem. „Náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl nás informoval o vzniku komise kraje, která má posuzovat jednak krajskou optimalizaci školství a také vyhodnotit provedenou optimalizaci v Turnově.“ uvedl Brož. Podle něho stále platí záměr zřídit v Turnově inovační centrum a podnikatelský inkubátor, což v podstatě znamená, že bychom v našem městě mohli mít i určitou formu vysokoškolského studia.

 

„V tuto dobu ještě nebyly vyhlášeny příslušné výzvy k podání žádostí o dotace z operačních programů Evropské unie, až se tak stane, platí dohoda, že by v Turnově mělo proběhnout veřejné představení celého záměru,“ upřesnil René Brož. Jak dodal, projekt může být pro Turnov přínosem, například o rekonstrukci hvězdárny na Vrchhůře se hovoří dlouhé roky, takto by mohlo dojít nejen k nové formě jejího využití, ale hlavně by proběhla oprava, na kterou by město těžko mělo v dohledné době peníze. Přitom se jedná o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji.

 

n200902251335_zap_98_09_hvezdarna„Turnovská firma Profes projekt má v tuto chvíli hotovou studii nové podoby hvězdárny. Budova by měla být rozšířena o jedno patro, vzniknou zde dva menší prostory – jeden malý sál a variabilní klubovna. K tomu zde bude potřebné moderní ekologické zázemí, objekt bude sloužit i k výuce turnovských školáků, mohlo by tu být zázemí pro různé aktivity pro děti z blízkého sídliště, “ dodal Brož.

 

(Obrázky studie nové podoby hvězdárny na Vrchhůře jsou použity se souhlasem firmy PROFES PROJEKT spol. s. r. o., autorem studie je Ing. Tomáš Hocke.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.