První informace o záměru strojní fakulty Českého vysokého učení technického zřídit v Turnově školící středisko, se na veřejnosti objevily na podzim loňského roku. Se záměrem souhlasili i zastupitelé města, zástupci vysoké školy mají v Turnově zájem především o dva objekty, které jsou v majetku města. Jedná se o blok budov tzv. školičky u ZŠ v Žižkově ulici a o hvězdárnu na Vrchhůře. ČVUT chce na realizaci projektu získat prostředky z fondů Evropské unie.
Podle vedoucího odboru školství MěÚ v Turnově Reného Brože již proběhla jednání i s Libereckým krajem. „Náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl nás informoval o vzniku komise kraje, která má posuzovat jednak krajskou optimalizaci školství a také vyhodnotit provedenou optimalizaci v Turnově.“ uvedl Brož. Podle něho stále platí záměr zřídit v Turnově inovační centrum a podnikatelský inkubátor, což v podstatě znamená, že bychom v našem městě mohli mít i určitou formu vysokoškolského studia.
„V tuto dobu ještě nebyly vyhlášeny příslušné výzvy k podání žádostí o dotace z operačních programů Evropské unie, až se tak stane, platí dohoda, že by v Turnově mělo proběhnout veřejné představení celého záměru,“ upřesnil René Brož. Jak dodal, projekt může být pro Turnov přínosem, například o rekonstrukci hvězdárny na Vrchhůře se hovoří dlouhé roky, takto by mohlo dojít nejen k nové formě jejího využití, ale hlavně by proběhla oprava, na kterou by město těžko mělo v dohledné době peníze. Přitom se jedná o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji.
„Turnovská firma Profes projekt má v tuto chvíli hotovou studii nové podoby hvězdárny. Budova by měla být rozšířena o jedno patro, vzniknou zde dva menší prostory – jeden malý sál a variabilní klubovna. K tomu zde bude potřebné moderní ekologické zázemí, objekt bude sloužit i k výuce turnovských školáků, mohlo by tu být zázemí pro různé aktivity pro děti z blízkého sídliště, “ dodal Brož.
(Obrázky studie nové podoby hvězdárny na Vrchhůře jsou použity se souhlasem firmy PROFES PROJEKT spol. s. r. o., autorem studie je Ing. Tomáš Hocke.)