POMOC PRO KANDAY

0

Nedávno se domů vrátili poslední dva dobrovolníci z 1. mise do Kanday. V rámci humanitárního projektu Pomoc pro Kanday pomáhala trojice dobrovolníků – Jana Zadražilová, Jan Brejcha a Bohunka Fraňková – celkem dva a půl měsíce v malé horské vesnici v Pákistánu. Humanitární projekt Pomoc pro Kanday je zaměřen na pomoc vesnici Kanday, ležící ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem v pohoří Karakoram v Pákistánu. V roce 2011 ho založila autorka tohoto článku. Pod záštitou turnovského Centra pro rodinu Náruč se během čtyř měsíců podařilo získat dostatek finančních prostředků od sponzorů, aby v polovině července mohli do Kanday odjet tři dobrovolníci. Projekt zaštítilo a nemalou finanční částkou podpořilo i město Turnov. Vesnice Kanday se stala partnerskou obcí města Turnova.

Hlavním cílem 1. mise do Kanday bylo zajištění lékařské péče obyvatelům. Nejpalčivějším problémem byla rozsáhlá epidemie svrabu, která postihla 95 procent obyvatel. Bylo nutné všechny obyvatele nejen přeléčit příslušnými léky, ale doslova je donutit vyprat a dezinfikovat všechno oblečení a ložní prádlo.
Bylo také nezbytné provést plošné odčervení všech obyvatel a zajistit vesničanům různé lékařské zákroky v nemocnici v pět hodin jízdy džípem vzdáleném městě Skardu.
Jedním z nejdůležitějších úkolů bylo zmapovat situaci v Kanday, připravit půdu pro další mise a dohodnout s představiteli vesnice formu a rozsah další spolupráce.

n201211130958_zap_344_2012_kanday

n201211130958_zap_345_2012_kanday

n201211130958_zap_346_2012_kanday

V příštím roce bude mít nejvyšší prioritu zajištění stabilního a nezávadného zdroje pitné vody. Dalším úkolem bude zahájení činnosti Mother & Child Health Centre – centra lékařské péče pro těhotné ženy, rodičky a novorozence. V neposlední řadě je třeba zajistit pravidelné dodávky léků a zdravotnického materiálu do vesnice a také doškolit místního zdravotníka, aby byl schopen vesničanům opravdu pomoci.

Jana Rakoncajová, kanday@seznam.cz
Více informací o projektu i 1. misi do Kanday najdete na www.pomocprokanday.webnode.cz 

Podívejte se i na působivé VIDEO – ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.