ROK NEBÝVALÝCH STAVEBNÍCH AKTIVIT V OHRAZENICÍCH

0

Vánoční zpívání skautského sboru v nově zrekonstruovaném prostoru u kapličky nad základní školou v sobotu 14. prosince jakoby místem konání symbolicky uzavřelo rok 2019 v Ohrazenicích. Rok nebývalých stavebních aktivit, jaké tato obec snad ještě nezažila, a to se zde bude intenzivně pracovat i v příštím roce, kdy mj. proběhne dokončení navazující komunikace na turnovskou Nádražní ulici až k Pyrámu. Pojďme ale k rekapitulaci roku 2019.

Vánoční zpívání skautského sboru před ohrazenickou kapličkou

„Po minulých letech plných jednání a příprav se nám v obci letos sešlo pět stavebních akcí najednou. Jedna z nich, ryze obecní, byla úprava prostoru kolem ohrazenické kapličky. Je místem pro obec historickým a pietním. Byl zde nouzově umístěn památník padlým v 1. světové válce, který musel uvolnit své místo při výstavbě průtahu R10 z Prahy do Turnova. Výstavbou nové opěrné zídky z pískovců byly zpevněny základy kapličky a po výstavbě gabionových zídek a zadláždění se celý prostor stal důstojným místem pro setkávání občanů – koncem roku při rozsvěcení vánočního stromu či předvánočním zpívání turnovských skautů. Úprava okolí kaple je první ze dvou částí kompletní úpravy centra obce. Na zbytek návsi je zpracovávána projektová dokumentace,“ přibližuje starosta obce František Novák. Náklady na tuto část byly pro obecní pokladnu 2 mil. Kč, stavební práce provedla firma Falstav ze Soběslavic.

Akcí regionálního významu byla výstavba věžového vodojemu u hřbitova nad obcí. „Trvalý a svědomitý přístup ke svěřeným obecním majetkům ze strany VHS Turnov tentokrát vyústil v celkovou rekonstrukci a doplnění vodohospodářského zařízení v naší obci. Jsem tomu velmi rád. Obec má na další desítky let spolehlivý zdroj vody, zbavené navíc škodlivého manganu. Získali jsme krásnou dominantu a potvrdilo se, že i průmyslová stavba může být krásná,“ dodává k tomu starosta.

Nově upravený prostor v centru obce

Zbývající tři akce občany Ohrazenic potrápily nejvíce. Dlouhodobě připravovaná rekonstrukce Nádražní ulice se zprvu v obci projevila vyšším provozem objíždějících aut a autobusů. „Do objízdných tras jsme museli vtěsnat omezení provozu z důvodu překládky elektrických rozvodů ze sloupů do země. Firma ČEZ nám po plánování počátečních dílčích nutných přeložek nabídla kompletní přeložení v celé obci. Akce měla začít již v roce 2018, ale posunula se o rok, přesně do objížděk. Proto byla ostře sledována i celková rekonstrukce komunikace kolem mateřské školky, která je pro objížďky hojně využívána. Zde je nový vodovod, kanalizace, všechna vedení a nový povrch. Likvidace betonových sloupů a výkopy pro kabely s sebou přinesly další výzvu – veřejné osvětlení. Kromě několika bočních uliček teď máme v Ohrazenicích nové LED osvětlení s možností centrálního ovládání. A když výkopy do každého domu, tak proč je nevyužít? Firma PAMICO nám položila po celé obci optický kabel, a tak drtivá většina obyvatel má minimálně optické připojení k internetu. Pracemi jsme zasáhli prakticky do každé domácnosti a vše se podařilo provést jen díky neskutečné toleranci a spolupráci našich občanů, kterou chválily i zúčastněné firmy,“ uvádí František Novák.

Nová komunikace u mateřské školky

A co Ohrazenice čeká v roce 2020? „Zasáhne nás zbylá část rekonstrukce Nádražní ulice až k našemu Pyrámu. S firmou STRABAG je nicméně radost spolupracovat. Vstřícný přístup k občanům a profesionalita na všech úrovních. Lepšího dodavatele na tak velkou zakázku jsme si nemohli přát. Máme připravenu revitalizaci koryta Ohrazenického potoka a revitalizaci okolí požární nádrže na odpočinkové místo v letních vedrech. Dokončíme přípravu revitalizace návsi s návazností na dnes již obecní hospodu. Zhotovíme něco málo nových kanalizací, provedeme opravy komunikací. Zatím poslední velkou akcí, která se opět dotkne většiny občanů a provozu v obci, je přislíbená rekonstrukce krajských silnic v roce 2021, jejíž projekt se již projednává. A v dlouhodobé přípravě jsou nová sportoviště v údolí pod vodojemem. Zkrátka – hotovo nebude nikdy,“ uzavřel starosta Ohrazenic František Novák.

Ohrazenice v současnosti mají 1 111 obyvatel. Roční rozpočet obce je zhruba 13,7 mil. Kč.

Stavební firmy pracující v obci v roce 2019:
Strabag, a. s. – Nádražní ulice
Falstav s. r. o. – okolí kaple
Eliprom spol. s r. o. Liberec – položení kabelů VO
EMSL Liberec s. r. o. – položení kabelů VO
ČEZ Energetické služby s. r. o. – dodávka a montáž VO
PAMICO – optický internet
VHS Turnov – vodojemy
ČEZ Distribuce, a. s. – přeložky NN vedení do země
Martin Turtak ml. – úprava a předláždění nádvoří OÚ

Turnovská Nádražní ulice s navazující komunikací v Ohrazenicích

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.