PO TURNOVĚ A SEMILECH JE TOMÁŠ SLÁMA ŘEDITELEM NEMOCNICE V JIČÍNĚ

0

V Čechách nenajdete moc zdravotnických manažerů, kteří by ve své profesní kariéře zastávali funkce ředitelů nemocnic, které jsou blízko sebe, a tedy si v podstatě konkurují. Tomáš Sláma je jedním z nich. Původně ekonom, později ředitel příspěvkové organizace Městská nemocnice Turnov, která byla pod jeho vedením transformována na Panochovu nemocnici s. r. o. Za patnáct let jeho ředitelování se v turnovské nemocnici uskutečnily ty nejzásadnější změny – došlo na přístavbu ambulantního pavilonu, vznikly objekty nového stravovacího provozu a centrální sterilizace, instalovány byly nové přístroje, CT ad. Jak uvádí, tržby nemocnice v době jeho nástupu byly 34 mil. Kč ročně, při jeho odchodu to bylo 250 mil. Kč.

„Došlo k restrukturalizaci lůžkových oddělení. Místo neudržitelného dětského oddělení a porodnice přibyly lůžková ortopedie a rehabilitační oddělení, které mají do budoucna obrovskou perspektivu. Usiloval jsem také dlouhodobě o zajištění stability a rozvoje nemocnice formou nalezení vhodného strategického partnera, kterým se nakonec ukázala být Krajská nemocnice Liberec. Po svém odchodu z Turnova jsem krátce řediteloval nemocnici v Semilech. Nedávno jsem se vrátil opět do první linie zdravotnické fronty, a to do funkce předsedy představenstva Oblastní nemocnice Jičín,“ uvádí Tomáš Sláma.
 
Zeptali jsme se:
 
* Bylo docela překvapení, když jste se po odchodu z Turnova objevil na postu ředitele nemocnice v Semilech. Jaký máte vztah ke svému bývalému působišti v Turnově a novému v Jičíně?
Z Turnova jsem odešel po fúzi. Do Semil jsem byl povolán, protože stávající paní ředitelka funkci ze dne na den položila a bývalá starostka měla oprávněnou obavu, že nastane v nemocnici kolaps. Já sem tu funkci vzal na omezenou dobu, situaci jsem stabilizoval a navrhl řešení. Před pár týdny jsem tam byl a několik lidí mě pozdravilo: „Dobrý den, pane řediteli.“ To mě opravdu potěšilo a vím, že moje mise byla pro nemocnici prospěšná. Přiznám se, že když se projdu po Panochově nemocnici, tam mám pocit, že na mě lidi také nevzpomínají ve zlém.
V Jičíně jsem zatím krátkou dobu. Vím, že je to dobrá nemocnice a věřím, že jí mám co nabídnout.
 
* Když jste zmínil fúzi nemocnic, tak poslední zásadní hlasování bylo o závazku Turnova finančně se podílet na rekonstrukci krajské nemocnice.
Když jsem připravoval fúzi nemocnic, tak jsme s Jiřím Veselkou (pozn. red.: předešlý ředitel KNL) konstatovali, že turnovská nemocnice je v nesrovnatelně lepším stavebně technickém stavu než KNL, kde, jak mi Veselka sdělil, připravuje podklady k zásadní rekonstrukci. Současně jsem jako tehdejší předseda finančního výboru a radní v Turnově dobře věděl, jaká finanční zátěž by pro město Turnov z toho mohla vzniknout. Proto jsme se s Veselkou dohodli, že řešením bude závazek akcionáře – města Turnov – finančně přispívat pouze na turnovskou část krajské nemocnice. To bylo to nejlepší, co šlo v daném čase a za daných podmínek vyjednat.
 
* U dalších kroků jste ale již nebyl…
V polovině roku 2013 jsem musel opustit místo ředitele Panochovy nemocnice a do dalších příprav definitivního znění smluv ani řízení nemocnice jsem již nemohl zasáhnout. Ihned po fúzi převzal v turnovské nemocnici iniciativu zejména nový liberecký management – Veselka také opustil svůj post – a následovaly známé události, ve kterých došlo ke zrušení prádelny v Nempře a další. Také se vyměnil nezávislý auditor a pro mě byl koncem roku poměrně velkým překvapením zásadně horší hospodářský výsledek Panochovy nemocnice, než jsem očekával. Hned příští rok došlo k zázračnému obratu. Zajímavé… S odstupem času a také s ohledem na současnou náladu v nemocnici jsem přesvědčen, že fúze byla nutná pro další rozvoj a zachování zdravotní péče a pracovních míst v Turnově. Je povinností nynějšího vrcholového managementu v Turnově využít příležitosti, které sloučení s KNL umožňuje.  
 
* Jičínská nemocnice sousedí svým spádem s Panochovou nemocnicí. Existuje nějaká forma spolupráce, nebo si nemocnice konkurují?
Oficiální dokumenty o spolupráci nemocnic nejsou, to ani není zvykem. Konkurence v dnešním nedostatku zdravotníků, kteří leckdy obtížně zvládají nápor pacientů, asi také není na místě. Osobně preferuji neformální spolupráci odborníků na všech úrovních, což jsem vždy podporoval.
 
* Jičínská porodnice je společně s tou v Jablonci a Liberci vyhledávaná turnovskými rodičkami. V poslední době lze občas zaslechnout zprávy, že by měla končit…
To nevím, kdo tyhle nesmysly roznáší. V Jičíně máme přes 900 porodů ročně a širokou spádovou oblast. Není důvod, proč by porodnice měla končit. Problém je, že nám odchází primářka dětského oddělení, které je s porodnicí úzce svázáno. Podle posledních jednání se i toto zdá být vyřešená záležitost. Jičínská nemocnice je stabilizované zdravotnické zařízení, které má své pevné místo v rámci Královéhradeckého kraje. Musím říct, že se mně tam velmi líbí, jsem spokojen a doufám, že zaměstnanci a spolupracovníci jsou se mnou spokojeni také.
 
* Tak hodně štěstí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.