PASÁŽ KINSKÝ: OŽIVENÁ TRADICE V SRDCI TURNOVA

0

V pátek 23. září odpoledne se v Pasáži Kinský konala malá slavnost u příležitosti pátého výročí jejího znovuotevření. Za přítomnosti rodinných příslušníků – potomků prvního majitele F. Kinského – byli všichni přítomní přivítáni dnešním majitelem této známé turnovské pasáže, panem Milošem Ptáčkem, též z rodiny Kinských. Původní pasáž s obchody František Kinský otevřel ve třicátých letech minulého století (historie ZDE), právě v té době se těšily všude velké oblibě a popularitě, z nichž některé jsou slavné dodnes. Připomeňme Machoňovu pasáž v Pardubicích, pasáž Alfa „ve městě pasáží“ – Brně či Světozor v Praze. V hlavním městě jich najdeme z té doby dokonce přes třicet. Svět pasáží z těchto let obohatil i českou poezii, stal se inspirací pro mnohé básníky a romanopisce. V pasážích zkrátka odjakživa souzněl spotřební svět se světem umění a poezie.

n201109251645_zap_257_2011_kinskyPasáž Kinský v Turnově právě teď prožívá svou renesanci, chytá svůj nový dech. Kromě osmi obchodů se sportovním vybavením či obuví tu nalezneme studio Life, poskytující nejrůznější typy masáží, převážně orientálních, a kde i prostřednictvím orientálních technik můžete docílit revitalizaci a uzdravení unaveného lidského těla.
Během páteční slavnosti došlo k otevření Studia Active, kde se přítomní mohli seznámit s kondičním cvičením na podložkách s kluzkým povrchem za zvuků hudby. Hravé cvičení, připomínající kdysi tolik oblíbený twist, slouží hlavně a především k odstranění nadbytečných kil.

 
Velkým oživením pro tato místa je i Gril v pasáži. Před ním je venku umístěna řada stolků se židlemi, kde lze v klidu posedět, popovídat si nebo přečíst noviny, to vše stranou hlučné Hluboké ulice, přetížené dopravním provozem. Bistro nabízí velmi rozmanitý sortiment různých pochutin, což při páteční slavnosti všichni přítomní velmi ocenili.
 
Pasáž ještě hledá zájemce atraktivních sklepních prostor a rovněž větších prostor v přízemí, které by byly velmi vhodným místem pro veřejný turnovský internet s kavárnou, tak jak je to běžné v jiných městech. Ze své osobní zkušenosti vím, jak často po něm turisté pátrají.
 
n201109251645_zap_258_2011_kinskyV dnešní Pasáži Kinský se snoubí tradice nejstarších turnovských obchodů s moderním světem aktuálního spotřebního sortimentu. Právě v době, kdy mnohé obchody zcela náhle na různých místech vzniknou a stejně náhle zase za pár let zaniknou, je dobré nenechat tato tradiční nákupní místa v našem městě bez povšimnutí. Bylo proto poněkud překvapující, že tuto malou slavnost, která se v pátek v Kinského pasáži odehrála, nikdo z radnice svou přítomností nepodpořil.
 
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.