PARLAMENTNÍ VOLBY JSOU ZDE. KOHO NA KANDIDÁTKÁCH NAJDEME Z TURNOVSKA A JAK VOLBY DOPADNOU?

0

V pátek 28. a v sobotu 29. května se budou konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V zemi kandiduje celkem 26 politických stran a hnutí, v Libereckém kraji budou moci voliči vybírat z celkem 18 volebních subjektů. Podle vedoucího správního odboru MěÚ Turnov Zdeňka Hovorky by lidé měli volební lístky ve svých poštovních schránkách najít nejdéle do 25. května. „Pokud se tak nestane, měli by kontaktovat příslušný úřad, jestli jsou uvedeni ve voličských seznamech. Volební lístky lze obdržet i přímo ve volební místnosti. Občany bych chtěl upozornit, aby nebyli překvapeni, že jim podle číselné řady bude nějaká strana chybět. Je to právě tím, že v republice kandiduje více stran než v našem kraji,“ upozorňuje Hovorka.

Volební místnosti se otevřou v pátek 28. května ve 14.00 hodin a uzavřou ve 22.00 hodin. V sobotu 29. května budete moci jít volit v době od 8.00 do 14.00 hodin. Na Turnovsku nedošlo k žádné změně v počtu ani umístění volebních místností.

Ve voličské místnosti se každý musí prokázat průkazem totožnosti, do obálky za „plentou“ v soukromí můžete vložit volební lístek pouze jedné strany. Maximální počet lidí na jedné kandidátce je omezen na 17, volič může udělit zakroužkováním maximálně čtyři preferenční hlasy.

 

„Při každých volbách se objevují problémy s voliči, kteří jsou mimo svůj volební okrsek a chtějí volit. Jestli tedy občané chtějí volit a vědí, že v daném termínu nebudou doma, mohou si na našem odboru vyzvednout voličský průkaz. S ním pak mohou volit kdekoli v republice,“ uvádí Zdeněk Hovorka. O voličský průkaz lze požádat písemně do 21. května, když se dotyčný na úřad dostaví osobně, lze mu voličský průkaz vystavit ještě 26. května. Volit mohou i pacienti v nemocnici. Ty ale musí ředitel ústavu nahlásit do termínu 21. května.

 

Přehled stran, které kandidují do sněmovny v Libereckém kraji v roce 2010:

ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Strana zelených, Pravý Blok, Suverenita – strana zdravého rozumu, TOP 09, Strana práv občanů – zemanovci, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana svobodných občanů, Národní prosperita, Věci veřejné, STOP, Občané.cz, Česká pirátská strana, Konzervativní strana, SPR-RSČ.

 

Podle volebních preferencí mají největší šanci uspět dosavadní parlamentní strany, hranici pěti procent nutnou pro vstup do parlamentu ale mohou překročit i další strany.

 

* Kandidátku ODS vede v Libereckém kraji poslanec Zdeněk Mach. Z Turnovska na kandidátce najdete také na 11. místě místostarostu Aleše Hozdeckého.

 

* V čele kandidátky ČSSD je poslanec Pavel Ploc, přímo z Turnovska na kandidátce není nikdo.

 

* KSČM do voleb v kraji vede českolipská právnička Marie Nedvědová. Na osmém místě je Jiří Boudný z Vyskeře.

 

* Lídrem TOP 09 je starosta Železného Brodu Václav Horáček, na druhém místě kandidátky najdete turnovskou starostku Hanu Maierovou, na 15. místě Turnovsko zastupuje podnikatel Zdeněk Romany.

 

* Jedničkou Věcí veřejných je bývalý hejtman Petr Skokan, na 10. místě najdete bývalého turnovského zastupitele a ředitele ZŠ v Žižkově ulici Karla Bártu, na 12. místě je publicista Otakar Grund.

 

* Na čele kandidátky Strany práv občanů – zemanovců je ředitelka školy ve Frýdlantu Věra Dunajčíková. Z Turnovska na kandidátce není nikdo.

 

* Na prvním místě kandidátky Strany zelených v Libereckém kraji je turnovská právnička Martina Pokorná. Na 6. místě je pracovník CHKO Český ráj Aleš Hoření, na 7. místě Eva Schaeferová z Vyskeře, na 10. místě Markéta Kovaříková z Ktové, na 11. místě turnovský zubař David Pokorný a na 13. místě lékař Jan Berndt.

 

* KDU-ČSL do voleb v kraji vede Roman Kumpošt. Na 6. místě je turnovský podnikatel Vilém Zahrádka, na 8. místě je předseda místní organizace strany v Turnově Tomáš Veber.

 

V roce 2006 vyhráli v Libereckém kraji volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 38,81 % odevzdaných hlasů, druhá ČSSD měla 29,31 % voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 % voličů, a čtvrtou pozici obsadila Strana zelených se ziskem 9,58 % hlasů. Voličská účast byla 62,35 %. Liberecký kraj ve sněmovně dosud zastupují čtyři poslanci za ODS, tři za ČSSD a jeden za KSČM.

 

Jak dopadly volby v roce 2006 v Turnově? ODS před čtyřmi roky ostatní strany doslova převálcovala – získala 44 % hlasů! Druhá byla ČSSD – 26,2 %, třetí Strana zelených získala 9,6 %, čtvrtá KSČM – 8,2 %  a pátá skončila KDU-ČSL s 5,2 % hlasů.

 

Jak dopadnou v Turnově volby parlamentní volby v roce 2010? To v tuto chvíli samozřejmě nevíme. K dispozici je pouze jediný neoficiální předvolební průzkum v podobě hlasování čtenářů na serveru TvA. Když se podíváte na výsledky, s velkou převahou by zvítězila TOP 09, následovaná Stranou zelených a ODS. Turnov ve všech posledních volbách volil vpravo, jestli tomu tak bude i v těchto parlamentních volbách, to uvidíme v sobotu 29. května večer, až budou sečteny výsledky…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.