V TATOBITECH MAJÍ DRUHÝ NEJKRÁSNĚJŠÍ STROM V EVROPĚ!

0

AktualizovánoStříbrnou příčku v soutěži Evropský strom roku 2016 obsadila Tatobitská tisíciletá lípa. V internetovém hlasování získala přes 43 tisíc hlasů. Výsledky byly vyhlášeny 20. dubna v Bruselu. Na místě byla též delegace z Tatobit. Zvítězil dub, který roste poblíž maďarské obce Bátaszék – hlasovalo pro něj 73 tisíc respondentů. Třetím Evropským stromem roku 2016 je hrušeň z obce Bošáci na Slovensku. „Byl to mimořádný zážitek, v Bruselu jsme prožili dva dny. Musím konstatovat, že organizátoři měli vše velmi pečlivě připravené a vyhlášení výsledků probíhalo v přátelské a uvolněné atmosféře,“ uvedla starostka Tatobit Lenka Malá.

O vítězství stromu z Maďarska bylo vcelku rozhodnuto ještě v části hlasování, které probíhalo veřejně. Náskok byl velký. „Tak jsem se bála, jak to dopadlo v části hlasování, které bylo neveřejné. Mohli jsme také klidně skončit čtvrtí, což by mě vzhledem k ohromné energii, kterou do toho dali všichni obyvatelé obce a přátelé v dalších koutech naší země či Evropy, docela mrzelo. Proto, když byl vyhlašován druhý strom v pořadí a moderátor ohlásil Czech republik a přidal jméno naší obce, hodně nahlas jsme v sále dali znát své nadšení,“ přibližuje starostka. Z Tatobit se akce v hlavním městě Evropy zúčastnilo sedm lidí, v sále bylo ale hodně dalších Čechů, kteří v Bruselu pracují, takže oslavy to byly velké už hned na místě.

A budou pokračovat také doma. „V sobotu 21. května vysadíme v obci novou lipovou alej. Bude to celkem 65 stromů. Každý, kdo bude strom sázet, bude mít u něho cedulku se svým jménem a převezme nad ním patronát. Poté bude program pokračovat v sále kulturního domu, kde se se zájemci rozdělíme o své dojmy,“ zve do Tatobit starostka Lenka Malá.
Začátek výsadby lipové aleje je plánován na 10.00 hodin. Na výsadbu bude použit nadační příspěvek za vítězství v anketě Strom roku 2015 ve výši 34.769 Kč. Zájemci jsou vyzýváni, aby se nahlásili na e-mailu: ou.tatobity@seznam.cz. Sraz účastníků bude na staré silnici u mostu na Zázvorce (pod Zahradnictvím na Zázvorce). Program bude poté pokračovat v kulturním domě.
Obec Tatobity u příležitosti anket Strom roku a Evropský strom roku také dala zhotovit TURISTICKÉ ZNÁMKY, TURISTICKÉ NÁLEPKY A TURISTICKÉ VIZITKY, které jsou k prodeji na obecním úřadě a na čerpací stanici Tatobity.

Další informace najde ZDE:
https://www.treeoftheyear.org/Uvod.aspx
https://www.facebook.com/Tatobitsk%C3%A1-Tis%C3%ADcilet%C3%A1-l%C3%ADpa-STROM-ROKU-2015-825185357608867/?ref=ts&fref=ts

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.