OHLÉDNUTÍ ZA POČASÍM V UPLYNULÉM LÉTĚ A JAKÝ NÁS ČEKÁ PODZIM?

0

Po studeném jaru se už ani nečekalo, že bude krásné a teplé léto, a ono panečku opravdu nastalo! Po lijácích a povodních ukázaly letní měsíce přívětivou tvář, ale i druhý extrém – sucho. Celkem jsme letos zaznamenali v Turnově celkem 28 (!) tropických dnů s denní teplotou vyšší jak 30 °C a rekordních 17 tropických nocí, kdy do rána neklesla teplota pod 20 °C. Nejvyšší teplota byla v Turnově naměřena 28. července – 38 °C ve stínu. Po povodňových lijácích se během léta vyskytovaly i lokální silné bouřky, ale k výrazným škodám na majetku v našem regionu docházelo jen omezeně, a to zejména na Železnobrodsku nebo severozápadně od Turnova směrem k ještědskému hřebenu.

Bouřky přicházely především od západu, ale ty silnější a vydatnější od jihu až jihovýchodu. V červnu jsme v Turnově zaznamenali celkem 10 dnů s bouřkou, v červenci také a v srpnu sedm dnů. V září do konce astronomického léta jen dva dny, což je ale v chodu počasí dlouhodobě běžný pokles.

Je tu astronomický podzim, ale přesto by měl být říjen ještě přívětivý a občas i slunečný. Hlavní plískanice a inverze přijdou až na přelomu října a listopadu.

A jaká bude letošní zima? Zdá se, že brzká (listopad a první sníh), ale nevydrží dlouho. To ale upřesníme a zimní aktualizovanou předpověď přineseme za několik týdnů.

Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, tel. 603 544 715, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.