TIP NA DÁREK POD STROMEČEK: STARONOVÁ KNIHA O TURNOVĚ

0

Poslední reprezentativní publikace o Turnově a jeho okolí vznikla před 17 lety. Podíleli se na ní fotograf Bohumil Jakoubě, autor textu Miroslav Cogan a grafik Tomáš Coufal. Kniha byla úspěšná, mj. získala II. cenu na celostátní soutěži publikací na podporu turistického ruchu, první byla tehdy kniha o Písku. Byť vyšla ve velkém nákladu pěti tisíc výtisků, je již dlouho vyprodaná. Město ji také používalo k reprezentaci, jako dar při uvítání významných návštěv apod.

Logicky je tedy nejvyšší čas buď připravit publikaci novou, nebo reedici té původní. „Ona i nová publikace by obsahovala podobné obrázky a minimálně text z historie města by byl také víceméně stejný. Proto bylo rozhodnuto o reedici původní knihy,“ přibližuje Bohumil Jakoubě. Kniha byla rozšířena o 16 stran, vyměněny byly čtyři desítky obrázků. „Hlavně tam, kde byli v ulicích lidé, musí přijít nové snímky, možná by někoho až udivilo, jak se třeba za necelé dvě desetiletí proměnila móda. Bylo třeba přidat nové stavby, jako třeba Domov důchodců Pohoda nebo areál v Maškově zahradě, nakonec jsem musel obětovat i snímky z Českého ráje. V původní publikaci byl symbol regionu, hrad Trosky, hned na šesti fotografiích, nyní zůstaly jen dvě na úkor nových pohledů na město. Knížka je ale víc současná a to je dobře,“ shrnuje Jakoubě.

Reedice vyšla v nákladu 1 500 výtisků, z toho je 300 výtisků v angličtině a 200 v němčině. Dostanete ji za 390 Kč v informačním centru na náměstí, měla by být v prodeji i na dalších místech. Pro město Turnov ji vydalo Nakladatelství Jakoubě.

ROZHOVOR
Co bylo na proměně města za ta necelá dvě desetiletí nejzajímavější? „Fasády domů. Na přelomu tisíciletí bylo těch zanedbaných fasád mnohem víc než dnes. Je tu také nová architektura. Třeba takový Domov důchodců, architektonicky jednoduchá stavba, přesto pěkně zapadá do části města u nemocnice, stejně tak třeba smuteční síň nebo Střelnice. Největší problém jsem měl s terminálem u nádraží. Byl jsem tam mnohokrát v různých ročních obdobích a denních dobách, nakonec je v knížce terminál v podvečerní náladě, tak snad se mně podařilo z té stavby vykouzlit alespoň něco,“ říká Bohumil Jakoubě.

Ten je především známý jako fotograf-krajinář, a jak doplňuje, i k městu přistupuje jako ke krajině. „Dobrý snímek se musí takzvaně vychodit, málokdy se podaří udělat slušný obrázek na jednu návštěvu. Fotograf by měl na místě být opakovaně v různé denní době, aby odvedená práce byla co nejlepší. Tenhle postup se mně vždycky vyplatil,“ doplňuje. I v době digitální fotografie neplýtvá záběry a postupuje velmi uvážlivě, jako když se ještě fotilo na filmy.

Oblíbené místo v Českém ráji v zimě? „Určitě Dlaskův statek, krásný je zimní pohled z luk u autobusového nádraží na rohozecký zámek, mám rád zasněžené turnovské náměstí v noci, kdy ještě technické služby nestihly odklidit sníh, z okolí mám nejraději zimní Skalák, Valdštejn a některá místa kolem Věžického rybníka,“ zve fotograf na zimní procházku.

Bohumil Jakoubě (*1944) je autorem obrazového doprovodu řady publikací a pohlednic z Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje. Je vyhledávaným fotografem skla. Před reedicí publikace o Turnově vydal velkou reprezentační obrazovou knihu o Jablonci nad Nisou.

Bohumil Jakoubě

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.