ROVENSKO MÁ DVĚ NOVÉ KNIHY O SVÉ HISTORII I SOUČASNOSTI (VIDEO)

0

Rovensko pod Troskami slaví 650. výročí od první zmínky. Při této příležitosti byly vydány dvě knihy, které shrnují život městečka pod Troskami v průběhu staletí.

„Cvrnkni z Kozákova kuličku, dovalí se do Rovenska a dál nic. Zabloudí v Koutech, odrazí se od Sokolova, v Kotli mezi zahrádkami zůstane stát. Vyjdi na stráň ke Katově tůni a uvidíš Rovensko jako na dlani rozbité čarami života a všelijakých osudů. Na dlani, která se svírá. Všechno do té dlaně klesá a vše se mísí se vším. Bydlí tu lidé, opírají se o slova a skutky, dýchají, smějí se, pění, anebo se skrývají do svých zákoutí. V té dlani to ode dna kvasí jako v kompostu. Usazenin různého stáří je tu dost, každým rokem přibývají další, každým rokem roste ode dna vrstva plodného humusu. Mapu tohoto růstu držíte v ruce.“ Tahle slova napsal v úvodu knihy s názvem Rovenské letokruhy významný rovenský současník Matouš Jaluška, pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR.

„Když se starostka zmínila, že by bylo dobré k výročí města něco vytvořit, nejlépe napsat knihu, tak to pro mě byla velká výzva. Pravdou je, že jsem si úplně nedovedla představit, co mě čeká,“ říká autorka knihy, rovenská kronikářka, knihovnice a učitelka Kateřina Matysová. „Nakonec to bylo 2 800 hodin, práci jsem si poctivě zapisovala, samotnou mě zajímalo, kolik času mně to zabere. A to do toho nepočítám cesty do archivu nebo povídání s pamětníky. Dohromady to dalo dva a půl roku práce. Je hodně lidí, kteří mně s knížkou pomohli, od vyhledávání zdrojů po grafické zpracování a tisk. Všem moc děkuji!“ dodává.

Dvě nové knihy z historie Rovenska pod Troskami

Kniha Rovenské letokruhy, to je vlastně taková obsáhlá kronika města. Uspořádána je chronologicky od první zmínky o Rovensku až do začátku 90. let minulého století. Nedávná historie městečka pod Troskami za poslední tři desetiletí teprve na zpracování čeká. „Naštěstí už nějaké knihy o historii Rovenska napsány byly, takže jsem měla vodítko. Mnohé události jsem ale chtěla šířeji zdokumentovat, vyhledat více zdrojů, přinést třeba další svědectví pamětníků. Hodně času jsem strávila v okresním archivu v Semilech, především díky jeho řediteli Pavlu Jakubcovi jsem snad prošla úplně všechno, co tam o našem městě mají. Nejtěžší bylo zpracování úvodních kapitol. Hodně událostí jsou jen dohady, a já chtěla některé mýty třeba popsat z více zdrojů a uvést na pravou míru, to bylo hodně složité na prameny. Přece jen potom od nějakého 18. či 19. století k dnešku už je materiálů k dispozici víc,“ hodnotí Kateřina Matysová.

„Obecně mě zajímalo, jak se žilo prostým lidem za feudalismu, jak třeba za první republiky či v totalitních režimech. Rovensko bylo vždy spíše chudé městečko, v minulosti plné dřevěných staveb, hodně tu hořelo, vrchnost s obyvateli nenakládala zrovna v rukavičkách. Vlastně se město zmohlo až někdy koncem 19. století, kdy se tu začaly brousit kameny. Vznikla řada firem, které daly místním práci, stavěly se nové domy, škola a další z dnešního pohledu občanská vybavenost,“ přibližuje autorka. Ta kromě odkazů k jednotlivým datům zpracovala navíc spoustu zajímavých příběhů, které dotvářejí obraz života v Rovensku v různých obdobích. Vznikla tak hodně pestrá mozaika, která se musí čtenáři líbit a dokáže zaujmout. Je tu i zajímavý příběh vystěhování asi dvou desítek rovenských občanů do Brazílie na konci 19. století, nechybí svérázná historka na téma rovenských „Prstoseků“ z 20. let minulého století, zaznamenány jsou i dvě válečné události, které život ve městě hodně poznamenaly, a to situace kolem paravýsadku Antimony v roce 1943 i nešťastné zabití velké skupiny německých vojáků a civilistů v květnových dnech 1945, s čímž se město vyrovnávalo jen postupně a definitivní tečka byla učiněna letos na jaře. Samozřejmě nechybí ani „radostné zítřky“ po roce 1948, ani události let 1968 a 1989.

„Mojí snahou bylo, aby se v knížce našel každý, aby tam byl někdo z jeho rodiny, nějaká událost či příběh, který se týká konkrétních lidí. Žádnou dobu nelze úplně zatratit, i v těžkých dobách měli lidé své radosti a starosti. Ve městě v každé jeho etapě žilo vždy hodně nesmírně činorodých a zajímavých lidí, snad se mně podařilo ty zaznamenáníhodné příběhy vyčerpat, nebo se třeba pod dojmem čtení této knihy objeví nové, to nechávám otevřeno,“ dodává autorka, která má před sebou ještě jednu výzvu, o níž ale zatím nahlas moc nemluví. A to jsou právě ty drobné příběhy lidiček v městečku pod bájným hradem, které si vždycky žilo tak trochu pro sebe. Ostatně, víte že Rovensko se nejdříve jmenovalo Rovensko pod Kamenicí, pak jen Rovensko a od roku 1916 bylo městečku úředně dovoleno nazývat se Rovensko pod Troskami, to aby se odlišilo od několika míst v naší zemi se stejným názvem?
Knihu Rovenské letokruhy můžete zakoupit v místní knihovně, na radnici a v rovenském infocentru za 500 Kč. Kniha vyšla v nákladu 1 500 výtisků a má přes 300 stran.

Druhá kniha nese název MĚSTEČKO ROVENSKO POD TROSKAMI V ČASE REPUBLIKY 1918-2018. Jejím autorem je Jaroslav Růžička, taktéž zdejší občan. Průvodcem stoletou historií města jsou hlavně fotografie, kterých je to bezpočet. I tohle je publikace, která by neměla chybět v knihovničkách místních ani přespolních. Knížka stojí 150 Kč, zakoupit ji můžete v Rovensku na obvyklých místech.

POZVÁNKA
V pátek 3. září od 19.00 hodin se v sále radnice v Rovensku pod Troskami uskuteční slavnostní křest obou knížek. Promluví vážení hosté, zahraje kapela Jablkoň. Jste srdečně zváni.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.