NOVÝ KOMPLEX PRO POSTIŽENÉ DĚTI V DALIMĚŘICÍCH

0

Jedním z projektů, kterým se chce turnovská radnice ucházet o dotaci z fondů Evropské unie, je záměr výstavby nového dětského centra pro hendikepované děti na místě dnešní Waldorfské mateřské školy v Daliměřicích. Její budova je ve špatném technickém stavu. Pokud by se podařilo dotaci získat a stavbu za 25 až 30 milionů realizovat, byl by školský objekt v Daliměřicích zbourán a na jeho místě by vznikl komplex, plně vyhovující péči o postižené děti.

n200806181906_zap_296_08_stacionarZáměr zpracoval ateliér architektů Daniela a Folce z Jablonce nad Nisou, kteří strávili při přípravě projektu mnoho času s rodiči hendikepovaných dětí, s vedením stacionáře i se zástupci občanského sdružení Slunce všem. Na výsledku se podíleli všichni. Kromě denní péče o postižené děti v míře, která je poskytovaná v dnešním Dětském centru Sluníčko u nádraží, by zde bylo i zařízení pro dospělé, postižené autismem. Ti zatím chodí do současného stacionáře, ale stísněné poměry neumožňují další rozvoj. Přitom je turnovské zařízení nadregionální, rodiče sem vozí děti s diagnozou autismus ze Semil, Lomnice nad Popelkou, Liberce i Středočeského kraje. „Liberecký kraj nyní připravuje střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, nové zařízení v Daliměřicích by mělo být jeho součástí,“ uvedl místostarosta Jaromír Pekař. I proto je podle něho zatím docela reálná šance dotaci získat.

Do Dětského centra Sluníčko nyní dochází zhruba 50 dětí a dospívajících s různým druhem postižení. V péči o autisty je toto zařízení jedno z mála v širokém okolí, které tuto službu nabízí. V Libereckém kraji je to už jen Jedličkův ústav. Vzdělání se tu dostává dětem, které byli donedávna považovány za nevzdělavatelné. V novém komplexu v Daliměřicích by našly nové sídlo Mateřská škola speciální, Základní škola speciální, Dětské centrum a Centrum pro dospělé autisty. Waldorfská mateřská škola by se z Daliměřic přestěhovala k nádraží, do ulice Kosmounautů, kde je dnešní Dětské centrum Sluníčko.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.