SILNÝ VÍTR, DÉŠŤ, OHROŽENÍ POVODNĚMI

1

Během neděle 29. října zaznamenali hasiči v Libereckém kraji přes 300 událostí. Ze statistik vyplývá, že silný vítr se žene napříč celým Libereckým krajem a průměrně vyjížděli hasiči z každého okresu prozatím sedmdesátkrát. Mimořádně vysoký je počet technických výjezdů. Hasiči s motorovými pilami jsou na nohou od brzkých ranních hodin nepřetržitě. Extrémně silný vítr nevydržela řada stromů a zatarasila komunikace. Devadesát procent zásahů tak směřuje k odstraňování spadlých stromů a větví. Omezen je kvůli popadaným stromům provoz na železničních tratích.

Nová ochranná zeď v Palackého ulici si se zvýšenou hladinou Jizery poradila bez problémů

V důsledku silného větru jsou v neděli od rána bez elektřiny stovky domácností. V obci Nouzov na Semilsku poryv větru skolil betonový sloup elektrického vedení, který zablokoval silnici. V Železném Brodě spadlý strom přetrhal dráty. Občasné výpadky dodávky proudu jsou hlášeny ze všech míst kraje včetně Turnova.
Odpoledne proběhla informační schůzka HZS LK s dodavatelem energií ČEZ Distribuce, z níž vyplynulo, že v Libereckém kraji je bez elektrického proudu 85 tisíc odběrných míst. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nabídl společnosti ČEZ pomoc a technickou podporu, a to především s odstraněním stromů a jiných překážek v drátech elektrického vedení, nebo při zpřístupnění míst kde technici energetické společnosti potřebují zasáhnout.
Další vážnou skutečností, která z jednání vyplynula, je, že masivní výpadky elektrické energie mohou způsobit postupné odstavování základen mobilních operátorů. Ti nebudou mít dostatek energie, aby pokryly signálem území celého kraje. Občané tedy mohou v odpoledních či večerních hodinách zaznamenat slabý signál na svých mobilních telefonech.

… možná jen voda odplaví zeminu mezi velkými kameny na březích, ty úplně zmizely pod hladinou

Zvýšená hladina Jizery v Turnově kulminovala zhruba ve 13.30 hodin – stav 433 centimetrů. První zatěžkávací zkouškou prošla právě dokončená protipovodňová opatření u mostu v Palackého ulici – v kombinaci se sklopným jezem i při kulminaci zde byla k hraně ochranné zdi dostatečná rezerva! Ven z břehů se tak řeka dostala jen v Dolánkách. K rozlivu došlo pod parkovištěm u Dlaskova statku a v okolí lávky pro pěší tamtéž. Škody zatím nejsou hlášeny. Hladina řeky by měla navečer a v noci postupně klesat. Libuňka v Pelešanech ani nedosáhla prvního povodňového stupně.

Žádné větší škody v Turnově a bezprostředním okolí pravděpodobně nezpůsobil ani silný vítr, podle velitele turnovské městské policie Luboše Trucky do podvečera nebyl hlášen ani spadlý strom, strážníci kromě zvýšené hladiny řeky monitorují i městské parky. Půda je podmáčená, občanům je doporučeno do parků nechodit, aby nedošlo k podobné tragické události, jako například v Jičíně, kde padající strom zabil chodce.

(TvA s využitím TZ Pavlíny Bílkové, tiskové mluvčí HZS LK)

Lávka v Dolánkách

Dolánecké údolí v neděli 29. října po 14. hodině

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.