NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

0

V sobotu 19. ledna nabyla účinnosti novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Přináší několik zásadních změn a přibližuje Českou republiku evropské legislativě:1) Zavádí se tzv. objektivní odpovědnost provozovatele vozidla za to, aby jeho vozidlo bylo provozováno v souladu s pravidly provozu na pozemních komunikacích. Tato odpovědnost je vázána na delikty zachycené kamerou nebo na nedovolené zastavení a stání. V praxi to znamená možnost pro řidiče vymluvit se nadále na osobu blízkou, ale odpovědný bude vždy provozovatel. Ten bude muset uhradit pokutu ve výši, která by byla uložena řidiči za spáchání přestupku. Za tento delikt nebudou připsány trestné body.

2) Další významnou změnou je možnost řídit motocykly do 125 cm³ s automatickou převodovkou řidičem, který nevlastní příslušnou skupinu řidičských oprávnění A1, ale pouze B, což umožní širokému okruhu řidičů osobních automobilů usednout na výkonnější skútry. Nutno zdůraznit, že toto platí pouze na území ČR pro motocykly omezené výkonově a právě zmíněným typem převodovky, která musí být automatická. Při nejasnostech doporučuji obrátit se na odbor dopravy.

3) Za zmínku stojí jistě také zvýšení věkové hranice, kdy lze kromě přísně stanovených výjimek udělit řidičské oprávnění skupiny A (motocykly bez výkonového omezení) řidiči, který dosáhl věku 24 let. Řidičské oprávnění skupiny C (nákladní vozidla nad 3,5 t) má nově věkovou hranici 21 let a skupina D (autobus) 24 let.

Pavel Vaňátko, vedoucí dopravního odboru, MěÚ Turnov, p.vanatko@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.