VYCHÁZKY MĚSTEM V DOBĚ LOCKDOWNU, PŘÍPRAVA NA NOVOU SEZONU, VALDŠTEJN SE NA VELIKONOCE NEOTEVŘE, OTAZNÍKY NAD AKCÍ ČESKÝ RÁJ DĚTEM…

0

Turnovské památky a cestovní ruch se připravují na novou sezonu. Informační středisko v náhradních prostorách ve Skálově ulici v čp. 84 je stále otevřeno pro veřejnost, neboť poskytuje služby v rámci IDOL/OPUScard. Zároveň až do konce března se zde vybírá poplatek za komunální odpad. Pracovníci informačních center nezahálí a většina informačních center v republice je provozována v různých režimech s ohledem na poskytované služby i svoje zřizovatele.

„V rámci omezení pohybu jsme pro obyvatele Turnova připravili pět vycházek na katastru města a dvě zajímavé procházky nazvané Za turnovskými detaily. Ty se setkaly s pozitivním ohlasem, proto připravujeme ještě jednu, která propojí Turnov 1 a Turnov 2. Na sezonu připravujeme i nové suvenýry. Prozrazovat více zatím nechci, nechte se překvapit,“ říká Eliška Gruberová, ředitelka příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch.
K dispozici je pro Turnovany i interaktivní procházka pro zvídavé děti a hravé rodiče „Pacltův drahokam“ spojená se zajímavými úkoly. I tato trasa je vedena na katastru Turnova a dozvíte se na ní plno zajímavostí. „A neboť více lidí tráví čas v souvislosti s vládními nařízeními doma či v bezprostředním okolí a hledají, jak si volný čas zpestřit, potěšilo mě, že jsem již několik rodinek zahlédla u jednotlivých zastavení s mobilem v ruce. Trasa je dlouhá dva a půl kilometru, je na ní devět zastavení a s luštěním úkolů vám zabere tak hodinu a půl,“ přibližuje Gruberová.
(Více najdete na: http://www.infocentrum-turnov.cz/dr-cs/25451-pacltuv-drahokam-novinka-pro-letosni-sezonu-v-turnove.html.)

„Zatím nemohu říci, jak to bude s akcí Český ráj dětem, kterou tradičně zahajujeme turistickou sezonu na Turnovsku a v Českém ráji. Zatím máme připravenou redukovanou variantu, ale současná situace realizaci ani této varianty nenahrává. A přesouvat akci na jiný termín moc nechceme. Na hlavní sezonu chceme zapojit informační centrum a hrad Valdštejn do projektu České televize – Déčko. V prostorách informačního centra na náměstí Českého ráje probíhají stavební práce a příprava expozic v rámci nového návštěvnického centra. A mohu říci, že je to velmi náročné, nicméně se těšíme, až nové návštěvnické centrum otevřeme. Snad vše dobře dopadne a bude to ještě před sezonou,“ uvádí ředitelka příspěvkové organizace.

Kdy se otevřou památky, zatím není jasné. V druhé polovině března je již nicméně jasné, že na Velikonoce nebude pro návštěvníky otevřen areál hradu Valdštejna. Zatím zde probíhá jarní generální úklid. „Část činnosti jsme přesunuli na sociální sítě, kde jsou pro návštěvníky připraveny zajímavé rubriky, ve kterých se postupně dovídají zajímavosti z dějin hradu a šlechtických rodů. Zároveň je vyhlášena i dětská soutěž nazvaná Valdštejn dětskýma očima. Co se týká hlavní sezony, připravujeme jednu velkou novinku. Bude jí zážitková dobrodružná hra plná tajných skrýší a šifer, která návštěvníky provede areálem hradu,“ zve na Valdštejn Gruberová.
A na co se můžete, když to stav dovolí, těšit v hlavní návštěvnické sezoně? Kromě tradičních prohlídek a akcí to budou zase oblíbené večerní prohlídky, kde vás areálem hradu provedou příslušníci rodu Smiřických. Tomuto šlechtickému rodu bude věnována i panelová výstava na druhém nádvoří. Chybět nebudou ani dětské prohlídky a den věnovaný dětem, z víkendových akcí se můžete těšit na tradiční Rytíře turnovského meče a Středověký víkend. V podhradí, v aehrenthalské konírně, bude probíhat výstava Erbovní bestie.

Také Synagoga v Krajířově ulici zatím bohužel zůstává zavřená. Otevřeno by dle situace mohla mít v květnu o víkendech. „Jak to bude ve skutečnosti, bude zřejmé, až jak se podaří zmírnit další vlnu pandemie koronaviru. O aktualitách v naší nabídce budeme zájemce průběžně informovat,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.