Sobota 12. listopadu. V Turnově a okolí hustá mlha, sychravo, nízká teplota, občas foukne ledový vítr. Prostě počasí, jaké odpovídá listopadovému datu. Ale ujedete jen pár kilometrů a je to jako v jiném světě.
Na Kozákov zamířily v sobotu desítky lidí. Na zdejší rozhlednu zavítalo přes den zhruba 250 návštěvníků. Výhled byl impozantní – směrem ku Praze sluníčkem osvětlená mračna, ze kterých jako hrad na břehu moře vystupují Bezděz a Ralsko. Ještěd je přece jen více nad mraky. Na druhé straně se vám naskytne krásný pohled na panorama Krkonoš a Jizerských hor. Hřebeny jsou stále ještě bez sněhové pokrývky. (Rozhledna na Kozákově je do konce listopadu otevřena o víkendech vždy od 10.00 do 16.00 hodin.)
A jaká je předpověď na letošní zimu? „Přestože dosud řada modelů tvrdí, že bude zima krutá s arktickými mrazy, já říkám, že zima příliš tuhá nebude, myšleno s těmi silnými arktickými mrazy, ale bude to vykoupeno sice méně studeným počasím, ale s vyššími přívaly sněhu nebo úhrny deště při teplotách kolem zimního normálu – většinou v rozmezí +5 až -8 stupňů Celsia,“ říká meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček, který na Turnovsku sleduje počasí přes čtyři dekády. Zpočátku zimního období podle něho převáží inverzní perioda a srážkově významné období nás čeká až na přelomu roku a ledna a února.
„Více inverzní charakter počasí lze očekávat v listopadu, spíše větrnější první polovinu prosince. Vpády chladného vzduchu se budou střídat s teplými periodami prakticky po celé zimní období a teploty se budou většinou pohybovat ve výše uvedených hodnotách. Arktické silné mrazy s teplotami hluboko pod nulou očekáváme spíše zřídka až na konci ledna, případně v únoru, mělo by to ale být maximálně na dobu jednoho až tří dnů a následovat bude vždy vzestup teplot. Pravděpodobnost delší arktické periody je nízká,“ doplnil Brůček.