INVERZE DĚLÁ DIVY ANEB JAKÁ BUDE NADCHÁZEJÍCÍ ZIMA?

0

Sobota 12. listopadu. V Turnově a okolí hustá mlha, sychravo, nízká teplota, občas foukne ledový vítr. Prostě počasí, jaké odpovídá listopadovému datu. Ale ujedete jen pár kilometrů a je to jako v jiném světě.

Na Kozákov zamířily v sobotu desítky lidí. Na zdejší rozhlednu zavítalo přes den zhruba 250 návštěvníků. Výhled byl impozantní – směrem ku Praze sluníčkem osvětlená mračna, ze kterých jako hrad na břehu moře vystupují Bezděz a Ralsko. Ještěd je přece jen více nad mraky. Na druhé straně se vám naskytne krásný pohled na panorama Krkonoš a Jizerských hor. Hřebeny jsou stále ještě bez sněhové pokrývky. (Rozhledna na Kozákově je do konce listopadu otevřena o víkendech vždy od 10.00 do 16.00 hodin.)

A jaká je předpověď na letošní zimu? „Přestože dosud řada modelů tvrdí, že bude zima krutá s arktickými mrazy, já říkám, že zima příliš tuhá nebude, myšleno s těmi silnými arktickými mrazy, ale bude to vykoupeno sice méně studeným počasím, ale s vyššími přívaly sněhu nebo úhrny deště při teplotách kolem zimního normálu – většinou v rozmezí +5 až -8 stupňů Celsia,“ říká meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček, který na Turnovsku sleduje počasí přes čtyři dekády. Zpočátku zimního období podle něho převáží inverzní perioda a srážkově významné období nás čeká až na přelomu roku a ledna a února.

„Více inverzní charakter počasí lze očekávat v listopadu, spíše větrnější první polovinu prosince. Vpády chladného vzduchu se budou střídat s teplými periodami prakticky po celé zimní období a teploty se budou většinou pohybovat ve výše uvedených hodnotách. Arktické silné mrazy s teplotami hluboko pod nulou očekáváme spíše zřídka až na konci ledna, případně v únoru, mělo by to ale být maximálně na dobu jednoho až tří dnů a následovat bude vždy vzestup teplot. Pravděpodobnost delší arktické periody je nízká,“ doplnil Brůček.

Pohled z rozhledny na Kozákově – v pozadí Zvičina nad Dvorem Králové

…v pozadí Tábor

Bezděz

Kozákov je při inverzním počasí vděčným cílem rodinných výletů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.