NA TURNOVSKU BUDEME V SEZONĚ POTKÁVAT POLICISTY NA KOLECH

0

Dvě speciální služební jízdní kola obdrželi policisté z turnovského obvodního oddělení. „Počítáme s tím, že speciální mobilní hlídka na jízdních kolech se bude objevovat tam, kam se dosud policisté dostávali pouze obtížně. Od jara do podzimu a především v hlavní turistické sezoně budou operovat na trasách, kde dochází k velké kumulaci cyklistů, budou se pohybovat i v místech, kde dochází ke konfliktům mezi různými uživateli komunikací,“ sdělil vedoucí turnovského policejního oddělení Milan Drahoňovský. Podle něho se policisté zaměří především na úsek mezi Hrubou Skálou a Valdštejnem, objeví se v Sedmihorkách, pod Troskami, v okolí Dlaskova statku, Šťastné země a v Klokočských skalách.

„Na Turnovsku existuje řada míst, kde dlouhodobě dochází k podobné trestné činnosti. V minulosti byla kola opakovaně ukradena například na Troskách nebo na parkovišti pod Valdštejnem. Dvojice policistů bude do terénu na kolech vyjíždět zejména o víkendech a svátcích, kdy zde bývá lidí nejvíce,“ přiblížil Drahoňovský. Policisté budou provádět i kontrolní činnost, může se stát, že některý cyklista bude muset projít testem na alkohol (podle zákona platí pro cyklisty totéž, co pro řidiče, tedy: žádný alkohol!). Jak ale Drahoňovský zdůraznil, nepůjde ze strany policie o žádnou represi. Většina věcí má být řešena domluvou, policisté si od nové formy hlídkové činnosti slibují především preventivní dopad, muži zákona budou s lidmi v kontaktu, budou je upozorňovat na možná úskalí jejich jednání a nabádat je, aby se snažili trestným činům předcházet. „Určitě před hradem na Troskách nebude hlídka někomu hlídat kola, ale třeba cyklisty upozorní, že v případě větší skupiny je lepší, když se jeden obětuje a kola ostatním na místě pohlídá, protože ani sebelepší zámek zloděje-profesionály nezastaví,“ upozorňuje Drahoňovský.

201205091609_zap_141_2012_policie

Kromě monitorování situace na cyklistických stezkách hlídka na jízdních kolech bude moci častěji navštívit i chatové kolonie, kempy a odstavná parkoviště. Nový policejní program, kdy muži zákona osedlají jízdní kola, běží v rámci Policie ČR od loňského roku. Policie obdržela celkem stovku služebních jízdních kol, do Libereckého kraje jich zamířilo šest, kromě Turnovska se objeví i mj. v okolí Máchova jezera.

Turnovské policejní oddělení čítá v současnosti 28 policistů, plánovaný stav je 30. Statistika trestné činnosti je pro náš region v posledních letech příznivá. V roce 2011 bylo evidováno 480 trestných činů, v roce 2010 jich bylo 547 (v roce 2007 to bylo 832). Z celkového objemu trestných činů tvoří majetková trestná činnost přes 50 %. Zhruba polovinu trestných činů se turnovským policistům daří objasnit.

201205091609_zap_142_2012_policie

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.