MARKOVOU ULICÍ NAHORU DOLŮ

0

Již několik let je hlavním turnovským tématem řešení dopravy v centru města. Vášnivé diskuse a novinové články na toto téma už těžko někdo spočítá. Kdo ale sleduje každodenní provoz v centru, ví, že diskuse nestačí. Je třeba něco dělat! Proto potěší, že první zásadnější řešení je na stole. Zastupitelé na svém posledním zasedání vzali na vědomí základní principy řešení rekonstrukce Markovy ulice, která by měla být zobousměrněna, byť dolů od náměstí ke Střelnici budou moci jezdit asi jen osobní auta.

Ještě se sice nestaví, ale protože byl dům čp. 6 nahoře ve stoupání, který nejvíc obousměrnému provozu bránil, městem vykoupen a následně určen k demolici, je realizace záměru hodně pravděpodobná.

Po letech diskusí tak půjde o konkrétní pomoc dopravě v samém centru města. Tím, že někteří řidiči nevjedou na náměstí a využijí k cestě na Výšinku a směrem na Jičín postranní ulice, se doprava alespoň trochu rozmělní. Že na druhou stranu stoupne provoz v ulici 28. října a Kinského, a odpor tamních obyvatel proti tomuto řešení, je jisté.

Z materiálu radničního odboru správy majetku vyplývá, že studii rekonstrukce ulice provedl Atelier 4 z Jablonce nad Nisou. Na základě připomínek odborných komisí rady města byly vypracovány dvě varianty řešení.

n200711101825_zap_294_07_markovaTzv. úsporná varianta řeší provoz v obou směrech pro osobní vozidla a ve směru k náměstí i pro nákladní vozidla a autobusy – ty ale bez možnosti odbočení vpravo na Mariánské náměstí. Studie zároveň řeší úpravu křižovatky u Střelnice, která buď bude kruhová nebo zůstane více méně jak je, jen ústí z ulice A. Dvořáka se stane vedlejší ulicí. Zobousměrnění přinese i další problémy, jako přeložky sítí nebo protihluková opatření, protože povolený limit bude při jízdě v obou směrech nejspíš překročen.

Kromě nastíněné úsporné varianty byla zpracována ještě možnost, která počítá s vykoupením dalších domů v horní části Markovy ulice a obousměrným provozem pro všechna vozidla. Ta je ale méně pravděpodobná, zastupitelé města chtějí úspornou variantu. Realizace? Oficiálně žádné datum nikde nezaznělo, studie se ještě jistě budou dolaďovat, ale do konce tohoto funkčního období současného zastupitelstva, které končí za tři roky, je to reálné…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.