MALÁ POZNÁMKA O VELKÉ POTŘEBĚ

0

Jako bych to slyšel dopředu: V neděli je v centru Turnova mrtvo, tak proč by měly fungovat veřejné záchodky, jejichž provoz je i tak ztrátový. Vedení města často žehrá podnikatelům, že zavírají ve všední dny už v pět odpoledne, že se nesnaží turisty ve městě zdržet, že v sobotu odpoledne a v neděli je centrum vylidněné a obchody zavřené, tak proč by sem někdo jezdil.

Jenomže oni i tak přijíždějí, podívají se do muzea, projdou ztichlým náměstí a pak… Ty vytřeštěné oči zoufalého Holanďana, co lomcuje zamčenými dveřmi veřejných záchodků ve Skálově ulici, hovoří za své o pocitu, který si z našeho města odváží.

Podle jednoho našeho čtenáře někteří návštěvníci Turnova nakonec trefí do spásných dveří kavárny City, která je v přízemí obchodního domu přímo naproti záchodkům. S turisty, kteří místo kávy chtějí něco jiného, tady již mají své zkušenosti. Zatímco v sobotu odpoledne a po celou neděli je veřejné WC zavřeno, kavárna City je otevřena. A bývá tu někdy i fronta návštěvníků z hromadného zájezdu z Německa nebo Holandska, která asi omylem zavítala o ospalém víkendu do srdce Českého ráje. Děkuji i za ně majitelům Café City za to, že vykonávají bez většího reptání tuto veřejnou službu. Jak uvedla jedna ze servírek, lidé ze zájezdů jsou veskrze slušní, to jen, když už to nemohou vydržet, bývají na personál agresivní. Stává se to prý ale jen zřídka.
„O problému víme, když jsme ale vloni zkoušeli veřejné záchody otevřít i v neděli, přišlo opravdu jen pár lidí, takže dnes máme o víkendu otevřeno jen, když je ve městě nějaká větší akce, jako například staročeské trhy nebo na začátku prázdnin Kámen a šperk v Českém ráji,“ vysvětlil serveru TvA Libor Preisler, jednatel turnovských technických služeb.

Těžko srovnávat Turnov s Jičínem, který má díky své dispozici vyřešenu dopravu, Albrecht z Valdštejna mu zanechal skvostné náměstí, které je perlou Českého ráje, za komunistů zůstal správním centrem ad. I Turnov má ale své kouzlo, až teda na ty záchodky, které v Jičíně fungují sedm dnů v týdnu. Asi to bude tím, že centrum Jičína žije víc i v neděli. Nebo pochopili, že turista, který si uleví, zůstane déle a nemizí rychle do prvního remízku za městem?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.