NA NÁMĚSTÍ V SEMILECH ZAVLÁL TRANSPARENT S PUTLEREM

0

Město Semily se v pondělí 2. června připojilo k iniciativě občanských sdružení Dekomunizace a Téma dne a vyvěsilo na budově Jitřenky na náměstí protestní plachtu s karikaturou Putina s rysy Hitlera. Touto cestou chce vyjádřit nesouhlas s Putinovými kroky na Ukrajině a otevřít veřejnou diskuzi s postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy, která se nás jen zdánlivě netýká.

„Před půl rokem by nejspíš nikoho z nás ani nenapadlo, že by Rusko mohlo vojensky obsadit Krym. A je obsazen. V těchto dnech probíhá válka o východ Ukrajiny, kde bojují špičkově vycvičení separatisté podporovaní Ruskem s ukrajinskou armádou o budoucnost země. Na zprvu nepředstavitelné si postupně zvykáme. A co budou další kroky? Kde se Putin zastaví? Je dostatečnou zárukou bezpečnosti naše členství v NATO? Nebo se může opakovat rok 1938 a 1968? To jsou otázky, před kterými bychom neměli uhýbat. Proto jsme se rozhodli vyvěsit Putlera a pozvat lidi na debatu do Jitřenky, k tématu, který se nás jen zdánlivě netýká,“  vysvětluje starosta Mgr. Jan Farský.

Autorem transparentu je Dekomunizace, o.s a jeho šíření po České republice zajišťuje občanské sdružení Téma dne, které stojí zároveň za pořádáním filmového festivalu Jeden svět v Mladé Boleslavi. Putler poprvé zavlál před dvěma měsíci v Liberci. Od té doby se připojila Mladá Boleslav, Sokolov a Plzeň a další města se k tomu chystají.

Město Semily ve spolupráci s občanským sdružením Téma dne pořádá ve čtvrtek 5. června 2014 od 17.00 hodin v kině Jitřenka besedu zaměřenou na současný vývoj na Ukrajině. Současně bude mapovat zapojení Ruské federace do tamní krize a v neposlední řadě bude diskutován vliv ukrajinské krize na Evropskou unii.
Besedy se aktivně zúčastní Galina Andrejceva, ukrajinská aktivistka a představitelka Ukrajinské evropské perspektivy. Přes skype se připojí Petra Procházková, přední česká novinářka a účastnice monitorovací mise OBSE během prezidentských voleb na Ukrajině. Účast přislíbil též ukrajinský novinář, fotograf a vydavatel Igor Gilbo, který na úvod besedy představí svůj krátký film, natočený během událostí na kyjevském Majdanu. Debatu bude moderovat novinář a komentátor Daniel Macek.

(Zdroj: Renata Coufalová, tisková mluvčí města Semily, coufalova@mu.semily.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.