KYNOLOG SE PSEM Z TURNOVA POMÁHALI V RUMBURKU U ZŘÍCENÉHO DOMU

0

Krátce před šestnáctou hodinou v sobotu 24. září bylo oznámeno, že v Horské ulici v Rumburku došlo ke zřícení části domu. Na místo operační středisko vyslalo místní dobrovolnou jednotku společně s profesionály z Varnsdorfu. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že došlo ke zřícení zděné části domu kvůli výkopovým pracím okolo objektu. Zda někdo neskončil pod troskami, nebylo jisté – navzdory ujištění dělníků, že ve výkopu již nikdo nepracoval. A tak byl na místo vyžádán psovod.

n201609260944_zap_243_2016_pozarOperační středisko k události povolalo dva kynology, jedním z nich byl nstržm. Pavel Málek ze stanice Turnov se svým psem Charlie. Druhý kynolog byl z Ústeckého kraje. Po příjezdu a chvíli pohybování se po zbořeništi oba psi v jednom místě opakovaně reagovali tak, jako by se pod troskami nacházel člověk. Vyžádán byl pro potvrzení této situace kynolog třetí. Ten se psem Benem dorazil až z Mostu. „Bohužel“ i třetí pes ve stejném místě reagoval. I když se čas posunul k nočním hodinám, hasiči za této situace nemohli zásah přerušit.

n201609260945_zap_244_2016_pozarProstřednictvím operačního střediska byl proto vyžádán výjezd technického kontejneru, ten společně s dalšími hasiči vyjel z Liberce. Po jedné hodině tak dorazilo specializované vybavení určené po stabilizaci narušené konstrukce – aby hasiči mohli trosky odklízet bez rizika pádu narušených částí domu. Pomocí vypažovacích a podpěrných tyčí byla za umělého osvětlení zabezpečena zbylá zeď a hasiči začali s odklízením spadlých trosek. Po ruční práci a odklizení menších částí se ke slovu dostal speciální technický automobil Unimog jednotky z Varnsdorfu. Pomocí něj, jeho hydraulické ruky a připnutého drapáku, byly odklízeny základové kameny a větší části spadlé zdi. To vše za dozoru statika, který k události také dorazil.

Do brzkých ranních hodin – zásah skončil před nedělní sedmou hodinou ranní – hasiči odstranili všechny trosky z výkopu a naštěstí nikoho nenalezli. Psi tak s největší pravděpodobností reagovali na gauč, který byl nasátý lidským pachem. Štěkání tří psů na stejném místě ale nešlo ignorovat, v průběhu noci tak své fyzické síly nasadila necelá třicítka hasičů.

Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz
Foto: Michal Šafus, www.pozary.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.