V SÍNI SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE NECHYBÍ ANI TURNOVSKÁ STOPA

0

Už vás v nucené sportovní pauze svrbí hlasivky před restartem mistrovských soutěží a doma jste dali do „cajku“ vše, co bylo potřeba, takže nevíte co s dalším časem? Pro návštěvníky hlavního města máme pro turnovské patrioty zajímavý TIP! Ve vysočanské Galerii Harfa, hned vedle O2 arény, se od začátku roku v hokejové Síni slávy českého hokeje připravuje netradiční výstava mapující dějiny amatérského hokeje v českých regionech.

Po historických prvopočátcích ledního hokeje v srdci Českého ráje, přišel dlouhodobý útlum. S výstavbou Zimního stadionu Ludvíka Koška se to změnilo. HC Turnov 1931 se v krajské lize mužů, kterou již jednou vyhrál, může pyšnit jednoznačně nejvyššími diváckými návštěvami, přičemž např. duel s legendami českého hokeje shlédlo při slavnostním otevření přes tisíc natěšených lidí. Atmosféru tady si pochvalují rovněž reprezentační juniorské výběry, které tu již několikrát hostily vrstevníky z ruské hokejové velmoci. Mezinárodní hokej se tu hraje také v kategorii starých gard, a vynikající zázemí tu má vytvořeno i Nejvyšší Pojizerská liga a další soutěže, o veřejném bruslení nemluvě. Fans klub, který Turnovu kdekdo závidí, může občas na vlastní oči sledovat v červeno-černo-bílém dresu taková esa, jako byl třeba hrající trenér Vítězslav Jankových nebo Lukáš Mizerík ad. Jejich přízeň si však vedle celého mančaftu získávají také novodobé hvězdičky jako např. Danielové Isach či Maděra. Není tedy divu, že se turnovský hokej dostal až do Prahy, byť zatím jenom na výstavu.

„Naší ambicí je zmapovat malé, třeba i vesnické kluby. Některé už zanikly, jiné udržují tradici dlouhá desetiletí. Zakládali je naši dědové a pradědové. Další se zrodily nedávno. Také odtud vyšli a stále vycházejí ligoví hráči a reprezentanti,“ říká Helena Pinkavová ze Síně slávy, která je pod tímto zajímavým projektem podepsána. „Je potěšující, že mezi artefakty přibližující návštěvníkům klíčové okamžiky československého a českého hokeje a mezi množstvím trofejí získaných našimi hráči v NHL nezapadnou ani exponáty dokumentující téměř devadesátiletou historii i aktuální současnost našeho hokejového klubu,“ poznamenává s náležitou pýchou člen správní rady HC Turnov 1931 Pavel Mlejnek. Asi nejcennějším exponátem, který klub na výstavu zapůjčil, je podle něj cena z prvního Memoriálu Ludvíka Koška, který se konal na hřišti s přírodním ledem Na Jiskře mezi mosty v únoru roku 1947. Mezi cenné relikvie klubového archivu se teď zařadila také 80 let stará vlaječka, kterou turnovským hokejistům věnoval slavný L.T.C. Praha Hockey. „Pan Podzimek, dlouholetý funkcionář turnovské házené, byl tak laskav, že nám ji daroval a jsme zase o další historický poklad bohatší,“ neskrývá svou radost Pavel Mlejnek. A jak vybízí, otevírací dobu Síně slávy najdete zde: http://www.sinslavycslh.cz/

Kdo se už nemůže dočkat ledových klání KLM a zajímá jej současnost a blízká budoucnost hokeje v Turnově, má možnost navštívit nevolební valnou hromadu HC Turnov 1931, která je naplánována na středu 24. června. Její nabitý program začne v restauraci zimáku v 18.00 hodin.

Za přispění P. Mlejnka připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Pozn.: Vernisáž výstavy „Kolébky hokeje“ v pražské Síni slávy českého hokeje se uskuteční v úterý 16. června od 14.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.