KRIMINALISTÉ ODHALILI DROGOVÉHO DEALERA, ÚTOČIŠTĚ HLEDAL V ROVENSKU

0

Kriminalisté po půlročním sledování zadrželi 48letého muže, který se zabýval výrobou i následnou distribucí pervitinu pro drogově závislé na Liberecku, Jablonecku a Semilsku. Akci pod krycím názvem „Valdemar“ ukončili kriminalisté na konci ledna tohoto roku. Kriminalisté muže zadrželi na konci ledna letošního roku v pravé poledne v rodinném domě v Rovensku pod Troskami, kde užíval podkrovní místnost, která mu v danou dobu sloužila jako útočiště k přebývání. Zadržení proběhlo velice rychle, muž se při zatýkání nebránil ani nekladl odpor. Současně proběhla na základě soudního příkazu domovní prohlídka uvedených prostor. V domku kriminalisté zajistili téměř 500 g metamfetaminu (pervitinu), asi 150 g konopí, mnoho lysohlávek a věci potřebné k jejich distribuci.

Samotné výrobě drog se však muž věnoval v pronajatém bytě v jednom z panelových domů v liberecké městské části Ruprechtice. Zde kriminalisté provedli ve stejný den v odpoledních hodinách další domovní prohlídku, kde se jim podařilo zajistit velkou, kompletní domácí laboratoř na výrobu metamfetaminu (pervitinu), jako jsou velké baňky, chemikálie, teploměry a jiné prostředky na výrobu této drogy. Jelikož se jednalo o velkého dealera, zajistili kriminalisté při domovních prohlídkách mnoho elektroniky pocházející z trestné činnosti, jako jsou notebooky, mobilní telefony a jiné.

Výrobou a distribucí si 48letý muž zajišťoval finanční prostředky pro své živobytí, hrál automaty a část peněz použil na nákup elektroniky. Podle zjištění kriminalistů zásoboval dospělé uživatele z Liberecka, Jablonecka a Semilska, kteří ho za tímto účelem osobně navštěvovali. K předávkám zboží docházelo zpravidla v pronajatém libereckém bytě.

Pro zajímavost lze uvést, že z materiálu, který se kriminalistům podařilo zajistit, tj. téměř 500 g pervitinu, lze uspokojit až 5 tisíc dávek. Jeden gram drogový dealer prodával od 1.000 do 1.500 korun. To znamená, že by se zajištěné množství zboží dalo prodat až za 750 tisíc korun. Pervitin vyráběl muž z léku zvaného „Cirrus“, pravděpodobně dováženého z Polska. Tento typ léku se běžně v lékárnách prodává na bolesti hlavy. Kriminalisté ještě dále dokumentují distribuci pervitinu v řádech stovek gramů, neboť konečných uživatelů bude pravděpodobně více.

Kromě toho, že muž byl významným dealerem pervitinu, on sám byl těžkým toxikomanem, který byl denně závislý na užívání pervitinu. V této době čelí obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za což mu hrozí až desetileté vězení. V minulosti již byl za obdobnou trestnou činnost soudně trestán.
 
V roce 2013 se libereckým kriminalistům podařilo z 41 případů souvisejících s drogovou problematikou objasnit celkem 33 případů a obvinit 38 osob, z toho 10 žen.

(Zdroj: Vladimíra Šrýtrová, tisková mluvčí ÚO Liberec, Policie ČR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.