KRAJ DÁ LETOS NA REKONSTRUKCE KRAJSKÝCH SILNIC SKORO PŮL MILIARDY

0

Liberecký kraj se v rámci svých finančních možností snaží zlepšovat stav silnic II. a III. třídy, které získal na počátku nového tisíciletí od státu. Z napjatého rozpočtu vyčlenil na opravy komunikací přibližně půl miliardy korun. Převažovat budou i letos opravy těch silnic, které byly poškozeny katastrofálními povodněmi v roce 2010. Špatný stav silnic je především důsledkem dlouhodobě zanedbané údržby a chybějících financí. Vedení kraje tvrdí, že na vině je hlavně stát.

„Vznikem krajů převzaly krajské samosprávy zodpovědnost za celou řadu úseků silnic II. a III. třídy v naprosto nedostatečném technickém stavu a bez jakýchkoliv finančních prostředků na jejich opravu či údržbu. V Libereckém kraji se jednalo konkrétně o 2 110 km silnic. Navíc tak získaly do vlastnictví i některé úseky silnic, které svým charakterem vůbec neodpovídají zařazení do kategorie silnice,“ upozornil hejtman Martin Půta.
Jak dodal, jako jedno z řešení vidí předávání vybraných úseků, které nejsou pro zajištění dopravní obslužnosti z pohledu kraje potřebné, městům a obcím. Právě do oprav těchto úseků, u nichž se obce zavážou, že si je převezmou, by chtělo vedení kraje investovat přednostně. „Vím, že rozbitou silnici by si žádný starosta nepřevzal, proto musíme začít tam. Naším cílem je snížit rozsah majetku, o nějž se musíme starat. V tom vidím naději na zlepšení stavu silnic v kraji, ale v delším časovém horizontu,“ řekl hejtman.

Z aktualizace údajů o stavu povrchů vozovek krajských silnic k 31. 12. 2012, tedy s přihlédnutím ke skutečně opraveným úsekům silnic II. a III. třídy v roce 2012, vyplývá, že 35,7 % (746 km) silnic II. a III. třídy v Libereckém kraji je hodnoceno jako havarijní a 16,2 % silnic (338 km) má stav nevyhovující.

„Oprava veškerých vozovek silnic II. a III. třídy v Libereckém kraji, které jsou ve stavu havarijní a nevyhovující se odhaduje zhruba na 3 miliardy Kč, a to ještě bez započtení nákladů na opravy součástí a příslušenství silnic, jako jsou mosty, propustky, opěrné zdi, dopravní značení a podobně. Tyto náklady představují další zhruba 1 miliardu Kč,“ vypočítal Vladimír Mastník, krajský radní pro dopravu.

Konkrétně se v letošním roce podle něj dočkají zahájení rekonstrukcí některé silnice na Frýdlantsku a v okolí Chrastavy postižené povodněmi, které budou financovány za 50 % podpory Ministerstva pro místní rozvoj, konkrétně částkou 360 milionů korun.
V letošním roce budou pokračovat i investiční akce z regionálních operačních programů, konkrétně je to třeba silnice mezi Malou Skálou a Frýdštejnem.
Z krajských prostředků budou financovány menší opravy, mj. v okolí Bozkova na Semilsku a u Studence na Jilemnicku.

(Zdroj: TZ Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.