V současné době se od základů odlepila hrubá stavba kamenářského domu, který bude stát v zahradě turnovského Muzea Českého ráje. Dům bude kopií necitlivě zbourané roubenky, která stávala na Havlíčkově náměstí do roku 1972, kdy musela ustoupit budově Telecomu. „Původně se roubené stavení z Havlíčkova náměstí mělo přestěhovat do Dolánek k Dlaskovu statku, kde měl vzniknout skanzen lidové architektury, z čehož bohužel sešlo. Je mým dlouhodobým přáním, aby se tato cenná stavba v nějaké podobě do Turnova vrátila,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.
Podařilo se to až nyní, stavbu podpoří dotace z Evropské unie ve výši 85 procent z celkových nákladů, které jsou na úrovni sedmi milionů korun. Zbytek doplatí Liberecký kraj a stát. Kamenářský dům bude sloužit především společné prezentaci partnerských měst Turnov a Idar-Oberstein, vznikne zde stálá expozice zaměřená na práci s drahými kameny, na šperkařství a zlatnictví, tedy obory, které obě města spojují. „Současně budou v domě probíhat tvůrčí dílny, které pořádáme pro školy, budeme tu představovat různá tradiční řemesla, pamatováno je i na zlatnickou dílnu. Mělo by se tu najít i místo pro prezentaci národopisné sbírky manželů Scheybalových, kterou naše muzeum získalo,“ přiblížila Jakouběová.
Byl to právě J. V. Scheybal, který v 60. letech minulého století připravoval realizaci skanzenu lidové architektury u Dlaskova statku. Měly sem být svezeny stavby z různých koutů Českého ráje. Projekt byl tehdy bohužel utlumen. Ve sbírce manželů Scheybalových jsou zachyceny stovky cenných staveb, které již v krajině nenajdete. „Po smrti Jany Scheybalové v lednu loňského roku, připadla celá sbírka, čítající na 80 tisíc sbírkových předmětů, státu. Převezena byla do turnovského muzea. Museli jsme pro ni najít zvláštní prostory, trvalo nám pět měsíců, než jsme kus po kuse sepsali a řádově ocenili. Podle znalců je hodnota sbírky zhruba ve výši 30 milionů korun, její historická cena je ale nevyčíslitelná,“ řekla ředitelka muzea. Nedávno ministerstvo kultury s konečnou platností rozhodlo, že sbírka zůstane v Turnově uložená natrvalo, čímž se zdejší muzeum co do národopisu stane jedním z nejvýznamnějších v České republice. Sbírka obsahuje kolekci kreseb a grafiky od 18. do 20. století, jen knihovna čítá zhruba 35 tisíc svazků, jedinečná je také sbírka známých kreseb J. V. Scheybala, které dokumentují lidové stavby, osamělé křížky, Boží muka a další pamětní místa v regionu severovýchodních Čech. Sbírka tak bude jednou provždy cenným souborem pro všechny badatele a zájemce o národopis a historii.
„Nesmírně si vážíme rozhodnutí ministerstva kultury nejen v tom, že sbírka zůstane v Turnově, ale hlavně, že zůstane v celku. Postupně z ní chceme uspořádat několik výstav, hodně si slibuji od využití sbírky právě v Kamenářském domě, který bude dokončen v příštím roce. První výstava by zde měla být už na Vánoce 2010,“ uzavřela Vladimíra Jakouběová.