NA ZÁMKU HRUBÝ ROHOZEC ZAHÁJILI SEZONU

0

Sobota 23. března. Letních dvacet stupňů a sluníčko. Místa jako okolí Valdštejna, skalní město, údolí Jizery, Zrcadlová koza – všude plno. A nebývalý počet lidí korzoval i samotným Turnovem. Před Střelnicí, kde o víkendu probíhá čokoládový festival, nebylo na parkovišti ani místečko. A ačkoli většina památek otevře své brány až v sobotu 30. března, na Hrubém Rohozci a na Troskách to bylo již o týden dříve, tedy právě v sobotu 23. března. Na Sychrově, který je otevřen celoročně, v ten den po zimě otevřeli zámecký park.

„V posledních letech otevíráme o týden dříve, je to pro nás sice náročnější na přípravu, ale po dlouhém zimním období se na návštěvníky už moc těšíme. Je to zajímavé i mediálně, otevíráme jako jeden z prvních zámků v republice, a tak jsme v sobotu přivítali i zástupce celostátních médií,“ uvedl kastelán Hrubého Rohozce Jiří Holub. První návštěvnický den nové sezony sem zavítalo přes sto lidí (na titulním snímku jsou první návštěvníci v zámecké kapli), mnozí přišli třeba jen posedět na lavičku v zámeckém parku. Nejbližší akcí kromě standardních prohlídek zde bude květnový velký dětský den. Vloni na Hrubý Rohozec dorazilo na 25 tisíc návštěvníků.

„Letošní rok je pro nás rokem výjimečným, neboť se naše Územní památková správa stala nositelem letitéto cyklu NPÚ s názvem Po stopách šlechtických rodů – a pro rok 2019 byl zvolen rod Gallasů a ClamGallasů s podtitulem Noblesa severních Čech. Je pro nás velkou ctí, ale také zodpovědností tento projekt realizovat. Uvědomujeme si, že prezentací tohoto rodu, který je primárně spjat se severními Čechami, obracíme pozornost veřejnosti nejenom na naše objekty, ale na liberecký region celkově. Proto jsme velice rádi, že se do projektu zapojily další instituce státního i soukromého charakteru. Prostřednictvím objektů a pracovišť NPÚ a dalších institucí budeme pořádat bezmála sto kulturních akcí, přednášek, výstav, ale i třeba premiérových cykloprohlídek, které tento rod představí veřejnosti,“ přibližuje Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, územní správy na Sychrově mimořádnost této sezony.
Konkrétně zámek Sychrov navíc nabídne návštěvníkům nově doplněnou a také přeinstalovanou trasu Zlatý poklad, která prezentuje šperkařská díla turnovského rodáka Františka Khynla.

NPÚ přichází také s novým pojetím výpočtu rodinného vstupného na všech objektech NPÚ – rodinné vstupné se snižuje o deset korun, na Hrubém Rohozci, Grabštejně, Zákupech i Lemberku je potom poskytováno zvýhodněné vstupné při kombinaci více tras v jeden den. Na všech objektech jsou již vydávány nové vstupenky s historickým vyobrazením daného objektu, které mají sběratelskou hodnotu a mohou se vlepovat do Zápisníku návštěvníka památek. NPÚ pokračuje s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy na jednotlivé památky a na šestý objekt dle vlastního výběru může jít potom návštěvník zdarma. K dispozici jsou také na jednotlivých objektech speciální prohlídkové trasy pro rodiny s dětmi.

(TvA s využitím TZ NPÚ)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.