JEŠTĚ JEDNOU NA TÉMA POZEMKOVÉ ÚPRAVY

0

Vzhledem k tomu, že článek o problémech pana Salaby z Olešnice o pozemkových úpravách (ZDE) vzbudil velký zájem čtenářů, dovolujeme si vám zprostředkovat další z řady řetězce příběhů. K tomu bych ráda zmínila, že do redakce volalo i několik dalších lidí, kteří sice vypověděli svou anabázi s úřady, ale zveřejnit své trable nechtěli. Většinou proto, že celý proces pozemkových úprav v jejich katastru není ještě u konce…


Případ Jenišovice
S velkým zájmem jsem si přečetla, že nejsem sama, kdo neúspěšně bojuje proti pozemkovým úpravám. Na začátek bych ráda uvedla, že můj případ je nyní ve fázi ústavní stížnosti. Návštěva na ministerstvu zemědělství, kam jsem se odvolávala a připomínkovala jednání pozemkového úřadu v Jablonci nad Nisou, mě přesvědčilo, že jednotlivec nic neznamená.
V katastru území obce Jenišovice probíhaly úpravy přibližně od roku 1993. Samotné úpravy jsem nepodepsala, jediné, s čím jsem vyslovila souhlas, bylo zjišťování hranic extravilánu a intravilánu. Na vše, co probíhalo ohledně úprav, jsem reagovala včas. Celou dobu jsem žádala jediné, a to zachování našich pozemků tam, kde jsou. Pamatuji si totiž své prarodiče a i od nich vím, jaké úsilí a odříkání museli vynaložit, aby si mohli pozemky pořídit. Stát, který se dosud nedokázal vypořádat s komunistickými křivdami padesátých let a vyrovnat majetkové podíly za zábrany, namísto toho páchá další křivdu na zemědělcích a jejich rodinách.
K samotným úpravám:
Je toho poměrně hodně. Například byl náš pěkný velký pozemek v okrajové části obce zmenšen asi o třetinu a ta nám byla přidělena v opačné části obce. Náš pozemek u obce byl posunut, sice spojen s jiným, ale posunutí je takového rázu, že ho protínají sloupy vysokého napětí. Každému musí být jasné, že díky tomu cena pozemku klesla.
Pozemek se studánkou (za hospodaření mého otce orný) byl za socialistického také „hospodaření“ změněn v mokřad. I přesto jsem si ho chtěla ponechat, je totiž na krásném místě s výhledem na Trosky. Navíc se dá předpokládat, že jednou půjde o pozemek stavební. I přes mé urgence a cesty do Liberce za projektantkou získala díky úpravám pozemek obec. Jako náhradu jsem dostala pozemek s náletem u lesa. K tomu mi bylo dáváno na vědomí, že jsem rebel dělající potíže. A tak bych mohla pokračovat dál.
Mám také jednu opravdovou perličku. V katastrálním území Jenišovic jsou i pozemky s označením „vlastník neznámý“. Bohužel mi nikdo nedokázal říct, zda jsou tyto pozemky v těch 75% nutných pro schválení pozemkových úprav, nebo ne. Na můj dotaz na Pozemkový úřad v Jablonci nad Nisou, a to co když se po letech přihlásí dědic takového pozemku, jsem se jejich odpovědi nestačila divit. Po delší době mi bylo totiž sděleno, že to už se jich netýká a pokud nastane taková situace a dědic se přihlásí, musím se s ním domluvit. Třeba soudně.

Blažena Vávrová, Turnov
(redakčně kráceno)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.