JAKO NA DIVOKÉM ZÁPADĚ

0

Do časů kovbojů se převtělilo několik lidí v jižní části Českého ráje a zahrálo si na honáky. Známe to z filmů o Divokém západě: koně, pot, práskání bičem, střelba do vzduchu a stádo hnané stovky kilometrů. V Českém ráji to bylo v sobotu 18. srpna přece jen o mnoho klidnější. Ani střelba, ani stovky kilometrů, přesto vzbudili honáci malé pozdvižení. „To jsme ještě neviděli! To bylo často slyšet podél trasy, kterou se přesunovalo stádo krav z pastvin u Vyskře na pastviny u Branžeže,“ řekl jeden z „honáků“ Slavomír Říman.

Stádo odrostlých telátek, hnané dvěma jezdci na koních a několika opěšalými honáky, budilo po cestě mimořádnou pozornost turistů i chatařů. V jednom případě uhnula podle Římana část stádečka otevřenými vraty na čerstvě posekaný pažit s bohatými květinovými záhony. Překvapení majitelé nejen že nebědovali a nenadávali, ale volali známým, že mají návštěvu, a pak pomohli kravičky vyhnat zpět na cestu. I automobilisté, kterým stádo zkřížilo cestu, byli ohleduplní, počkali a pilně vše fotili. Větší obtíže způsobily dvě krávy z cizího stáda, které u Skokov protrhly ohradník a chtěly se přidat. Kůň hlavního honáka musel ukázat co umí, aby je oddělil od vlastního stáda a zahnal zpět do jejich ohrady – úplné rodeo!

Stádo při tříhodinovém přesunu překonalo více než 10 km a šťastně spočinulo na čerstvé pastvině u Branžeže. Uondaní honáci si oddechli na terase místní restaurace, ale už si zamlouvali účast na příštím podzimním přehánění. Komu by se takový ryze prázdninový zážitek nelíbil, že?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.