KOPIE KORUNOVAČNÍCH KLENOTŮ SE NA ČAS VRÁTÍ DO TURNOVA; V PANCÉŘOVÉ VITRÍNĚ!

0

Mimořádnou výstavu chystají v turnovském Muzeu Českého ráje. Po letech se sem opět vrátí kopie korunovačních klenotů, které vznikly ve zdější umělecko průmyslové škole. Nejdříve to byla v letech 1965 – 1967 kopie Svatováclavské koruny, která byla poté ozdobou Československého pavilonu na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967. Výborně odvedená práce turnovských pedagogů a řemeslníků byla doporučením pro zhotovení dalších korunovačních insignií – jablka a žezla, které v Turnově vznikly v letech 1979 – 1981.

n200905061927_vakci_23_09_supsPrávě tyto klenoty mimořádné ceny se do Turnova vrátí. Vystaveny zde budou od 26. května do 18. června. Vernisáž, po které proběhne beseda s žijícími tvůrci kopií korunovačních klenotů, proběhne v úterý 26. května od 16.30 hodin. Přítomni budou bývalí učitelé SUPŠ Jiří Belda, Jaroslav Prášil a Václav Žatečka. Beseda bude doplněna promítáním dobového dokumentárního filmu o vzniku kopií klenotů.

Vernisáž se uskuteční v rámci celodenní akce „Muzejní noc“. Dopoledne proběhnou dílny pro děti ze základních škol, žáci budou mj. vyrábět korunu, kterou nosil otec vlasti Karel IV., po podvečerní vernisáži je na programu večerní koncer soubotu Literácy Jitčín, zaměřeného na „starou“ hudbu.

 

Kopie korunovačních klenotů jsou do Turnova zapůjčeny za mimořádných bezpečnostních podmínek, cena originálů, uložených na Pražském hradě, je těžko vyčíslitelná, cenné jsou dnes ale i kopie těchto klenotů, které jsou podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové pro turnovskou výstavu pojištěné na tři miliony korun.

 

Současně s výstavou korunovačních klenotů bude již od 14. května v muzeu probíhat výstava k 125. výročí šperkařské školy s názvem „Turnovské stříbro“. V rámci této výstavy budou představeny i nevyužité části repliky říšské koruny, kterou před nedávnem dokončil zdejší šperkař Jiří Urban.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.