HASIČI CHYSTAJÍ VELKÉ CVIČENÍ „POVODEŇ“

0

Turnovsko se stane v úterý 21. května dějištěm velkého taktického cvičení složek IZS. Jeho účastníci budou muset řešit povodňovou situaci na řece Jizeře, a to v obcích Rakousy, Přepeře a Příšovice. Právě zde neuposlechne několik lidí výzvy k evakuaci a v ohrožení povodní volají na tísňovou linku 112 o svou záchranu. K záchraně osob ze zaplavených oblastí budou nasazeny nejen jednotky hasičů, ale také vrtulníky PČR, AČR. Vrtulníky pomohou jak s monitoringem údolí řeky Jizery, tak přepravou záchranářů či jejich vybavení. Cvičení bude mít několik etap, přičemž nejvíce hasiči využijí vodních ploch Velkého a Malého Písečáku v Příšovicích. Zde bude rozmístěno 10 figurantů, které bude třeba zachránit. O některé se postarají hasiči se člunem, jiné bude třeba vyzvednout pomocí vrtulníků.

Taktické cvičení se soustředí na několik hlavních cílů, mezi které určitě patří koordinovaný postup složek IZS a jejich vzájemná komunikace, prohloubení činnosti jednotek hasičů předurčených pro práci na vodě či určení vhodných ploch pro přistání a vysazení osob či nákladu z vrtulníku při evakuaci. 
   
Přibližně kolem poledne v úterý dorazí ke stanici turnovských profesionálů vrtulník, který po domluvě začne s monitoringem údolí Jizery a obhlídkou vytipovaných míst pro transport materiálu a osob ze zaplavených oblastí. Ve 14.00 hodin bude zahájeno plnění úkolů mezi Velkým a Malým Písečákem.

 

Co se týká veřejnosti, přístupové cesty budou na jednotlivých místech před cvičením uzavřeny. Podle vyjádření vedení hasičů má jít především o nácvik řešení mimořádné události a ne o nějakou show pro diváky. Vrtulník bude zachraňovat lidi z Rakous, Přepeř, Příšovic a samozřejmě z vodní hladiny zmiňovaných Písečáků.

(Zdroj: Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.