GREENWAYS JIZERA: CHYSTÁ SE MIMOŘÁDNÁ DVOUDENNÍ AKCE

0

V úterý 18. září v poledne ve Svijanech podepíše hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a hejtman Libereckého kraje Petr Skokan dohodu o partnerství na nadregionálním projektu výstavby cyklostezky moderního, evropského typu „Greenways Jizera“. Po několika letech příprav tak dostanou sny a přání mnoha lidí konkrétní obrysy a záměr vstoupí do další etapy. „Poprvé myšlenka vystavět cyklostezku od pramene Jizery až po její ústí do Labe s přímým napojením Prahy zazněla asi před deseti lety. Intenzivně jsme na ní začali pracovat od roku 2003 a zejména na přelomu let 2006 a 2007,“ říká Pavla Bičíková, projektová manažerka, která pracuje pro Sdružení Český ráj.

Podle ní proběhlo zejména letos několik pracovních jednání mezi městy s rozšířenou působností (Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Turnov, Železný Brod, Semily), Libereckým a Středočeským krajem, neziskovými organizacemi zajišťujícími rozvoj cestovního ruchu v turistických oblastech (Sdružení Český ráj, Krkonoše – svazek měst a obcí, Zlatý pruh Polabí, o.p.s.) a dalšími subjekty, jako jsou například České dráhy, a.s. Výsledkem byla změna pojetí i rozsahu  záměru, který má na přání stále většího počtu obcí a občanských sdružení zajistit provázanost i s jejich dílčími projekty v celém koridoru řeky Jizery.

„Prioritou je ale vybudování páteřní cyklotrasy v okolí řeky s minimálním převýšením tak, aby byla umožněna pohodlná, bezpečná jízda pro cyklisty, ale i třeba pro maminky s kočárky nebo lidi na kolečkových bruslích. To vše s odpovídajícím zázemím,“ vysvětluje Pavla Bičíková. Cyklostezka by měla sloužit jak místním obyvatelům například při cestě do školy, za nákupem či do práce, tak i návštěvníkům regionu. Jednotlivé obce na trase byly vyzvány, aby se k projektu připojily formou podpisu memoranda, protože se předpokládá, že budoucí cyklostezka by mohla zároveň podpořit i další aktivity v obcích a regionech.

n200709100854_zap_233_07_jizera„Vrcholem této etapy projektu bude slavnostní podpis dohody o partnerství, která bude podepsána krajskými hejtmany a dalšími partnery 18. září v Pivovarské restauraci ve Svijanech,“ uvedla Bičíková. Práce na projektu se poté rozeběhnou do další, už ryze konkrétní etapy.
V úseku Svijany – Železný Brod a Horní Sytová – pramen Jizery je již dokončena vyhledávací studie cyklotrasy, dokončuje se část z Podspálova do Horní Sytové. Na území Středočeského kraje bude vyhledávací studie zpracována v následujících měsících. „Počítáme s tím, že vyhledávací studie celé trasy by měla být dokončena na přelomu let 2007 a 2008. Poté bude zpracována projektová dokumentace a budeme moci žádat o dotace z fondů Evropské unie,“ dodala Pavla Bičíková. První cyklisté by se v úseku z Kořenova až k Labi mohli podle ní svézt v roce 2015.

Slavnostnímu podepsání dohody 18. září 2007 ve Svijanech bude předcházet „Cyklojízda Greenways Jizera“.
Ta se jede po záštitou hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana a hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla.
V pondělí 17. září v 9 hodin vyjede jedna skupina cyklistů z Kořenova a druhá od soutoku Jizery s Labem.
Skupiny budou projíždět podél řeky Jizery. Na předem dohodnutých místech (v obcích) se uskuteční zastávky, na kterých budou zástupci obcí podepisovat memorandum, představovat své projektové záměry, či se fyzicky přidají ke skupině cyklistů.
V úterý 18. září se obě skupiny setkají „>v obci Svijany, která leží na hranicích Středočeského a Libereckého kraje.

Zde proběhne slavnostní podepsání dohody o partnerství za přítomností hejtmanů Středočeského a Libereckého kraje, představitelů ministerstev a dalších významných hostů. Dále se zde uskuteční prezentace projektu a tisková konference.
Akce se uskuteční v souběhu s Evropským týdnem mobility (16. – 22. 9. 2007).
Pokud by měl někdo ze čtenářů zájem se k jednomu nebo druhému peletonu přidat, tak neváhejte a kontaktujte se na tel. číslech: 724  078 973 (proti proudu řeky), 739 611 493 (po proudu řeky).

Nositelé projektu Greenways Jizera v předem definovaných úsecích:
Svazek Krkonoše je nositelem úseku pramen Jizery – Horní Sytová
Město Semily je nositelem úseku Dolní Sytová – Podspálov
Město Železný Brod je nositelem úseku Podspálov – Líšný
Město Turnov je nositelem úseku Malá Skála – Svijany
Město Mnichovo Hradiště je nositelem úseku Loukov – Ptýrov
Statutární město Mladá Boleslav je nositelem úseku Bakov nad Jizerou –  Horky nad Jizerou
Zlatý pruh Polabí, o. p. s, je nositelem úseku Benátky nad Jizerou – Brandýs nad Labem (Praha)
Koordinátorem celého projektu je Sdružení Český ráj.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.