EVROPSKÝ DEN LINKY 112

0

V pondělí 11. února 2013 si připomínáme tzv. Evropský den 112. Na toto jednotné evropské tísňové číslo se dovoláte na telefonní centra hasičských záchranných sborů v krajích, které je provozují. Technologie center propojuje základní složky integrovaného záchranného systému: Hasičský záchranný sbor ČR, Policii ČR a Zdravotnickou záchrannou službu. To umožňuje rychlé vyhodnocení vzniklé situace a okamžitou reakci záchranných složek. Navíc na stejné číslo přivoláte pomoc i ve všech státech Evropské unie.

O tom, že je číslo 112 hojně využíváno občany v Libereckém kraji, svědčí statistická data. V roce 2012 odbavily tísňové linky 112 a 150 celkem 163 934 volání, přičemž 147 048 jich bylo směrováno právě na číslo 112 a 16 886 na číslo 150. V celé republice pak tísňové linky 112 a 150 zaznamenaly 4,1 milionu volání.

Letos je tomu přesně 10 let, co byla linka 112 zprovozněna ve všech telefonních sítích na území ČR (do tohoto data bylo funkční pouze v mobilních sítích). Zajímavostí také určitě je, že na telefonním čísle 112 byla do roku 1998 provozována služba „Informace o přesném čase“.
  
V České republice v současné době funguje 14 call center linky 112 a jsou navzájem hlasově i datově propojena. Tato telefonní centra tísňového volání jsou vzájemně zastupitelná, tj. v případě přetížení nebo výpadku centra v jednom kraji jsou hovory na linku 112 automaticky přesměrovány na další telefonní centra tísňového volání 112, aniž by to volající poznal na rychlosti nebo kvalitě odbavení. Je zde tak garance, že se občan vždy dovolá, a to jak z pevných linek, tak mobilních telefonů.
 
Přestože jde o linku doslova zachraňující lidské životy, v mnoha případech jde také o linku zneužívanou.  V loňském roce vešla sice v platnost novela zákona, která zpřísnila tresty pro osoby volající ze zlomyslnosti (fyzické osobě může být uložena pokuta do výše 200 tis. Kč), přesto je nechtěných volání a omylů až 70 %. Call centra linky 112 bychom si tak rozhodně neměli plést s nějakou informační linkou. Pokud se ale člověk cítí ohrožen a potřebuje pomoci, určitě se nemusí bát číslo vytočit.

Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

K Evropskému dni 112 vyhlašují hasiči v Libereckém kraji literární soutěž nazvanou Plamínek Flambucha v textu nebo ve verších. (Plamínek Flambucha je od loňského roku maskotem hasičů v kraji. Je používán i při stresových situacích, jako jsou nehody a požáry, kdy jsou postižené děti…) Více o soutěži najdete ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.