EVROPSKÝ DEN BEZ AUT NEZNAMENÁ, ŽE LIDÉ NECHAJÍ SVÉ AUTO DOMA

0

Ve čtvrtek 22. září se město Turnov zařadilo k dalším 81 místům v republice, kde se uskutečnila v rámci Evropského týdne mobility akce s názvem Evropský den bez aut. V Turnově se konal již po desáté. Zatímco dříve to bylo v ulici 28. října, nyní již po několikáté na náměstí B. J. Horáčka před Střelnicí. Podle organizátorů je smyslem akce alespoň jednou za rok upozornit na jiné možnosti dopravy, alespoň jednou za rok donutit lidi přemýšlet, jestli je nutné usedat každý den do auta, resp. jestli není smysluplnější a ekologičtější využít nějaký jiný prostředek – vlastní nohy, jízdní kolo, vlak či autobus.

n201109222220_zap_250_2011_bezautV Turnově současnosti jsou alternativní možnosti dopravy velmi omezené. Nejenže je město rozkopané, což je ale situace pouze dočasná, neboť akce Čistá Jizera už končí, nicméně za poslední roky nevzniklo ani příliš alternativ k individuální automobilové dopravě. I poslední ulice v centru města, jejíž rekonstrukce se nyní připravuje (ulice 28. října), bude bez cyklostezky či cyklopruhu. Budeme mít tedy ve městě opraveny všechny hlavní ulice, bezpečný cyklopruh ale nevznikne nikde (město protne maximálně jen Greenway Jizera, která se má začít stavět v příštím roce – i ta ale z části po běžných komunikacích!). Také hromadná autobusová doprava je především v zajíždění do okrajových čtvrtí města velmi problematická, byť se v rámci listopadového zprovoznění dopravního terminálu chystají změny (budeme na TvA informovat). Mnohým tedy nezbývá, než do auta usednout, a ať už je třeba planetární den bez aut, do ulic vyjet. Však také organizátoři čtvrteční akce pod Střelnicí slyšeli hodně nadávek řidičů, kteří chtěli využít parkoviště U Raka a potom velmi obtížně ve městě hledali místo k zaparkování.

n201109222220_zap_249_2011_bezautOtázkou tedy je, jestli má podobná akce vůbec smysl. Odpověď by v pomyslné anketě mohla znít – spíše ano. Pravdou je, že veřejnost jako taková akci zcela ignorovala, a to ať už jde o individuální automobilovou dopravu či návštěvu náměstí pod Střelnicí. Naštěstí dne bez aut nevyužil žádný zdejší komunální politik, který by se na den proměnil ve vášnivého sportovce a do úřadu jel teatrálně za dohledu médií na kole. To pozitivní se odehrálo především dopoledne. V prostoru pod Střelnicí se vystřídalo několik ročníků žáků turnovských základních a mateřských škol. Dozvěděli se mnoho zajímavého o alternativních způsobech dopravy, mohli se svézt na elektrickém kole, seznámili se s prací záchranářů, hasičů a policistů. A k tomu si ještě zasoutěžili a podívali se na exhibici několikanásobného mistra světa v bike trialu Martina Šimůnka a jeho přátel. To vše podle jedné z hlavních organizátorek, Miloslavy Šípošové, vedoucí radničního odboru životního prostředí, za minimální náklady, protože většina institucí a spolků (byl tu mj. Červený kříž a o.s. Náruč) zde svoji činnost prezentovala zadarmo.

 
n201109222220_zap_251_2011_bezautSpíš by tedy akce typu „dne bez aut“ měla vyprovokovat potřebnou diskusi veřejnosti, o jaké druhy alternativní dopravy by ve městě byl vůbec zájem a jakým směrem by se město mělo v budoucnu vyvíjet. A klade si někdo tyto otázky?
Co myslíte, vytváří město Turnov podmínky, aby lidé mohli více využívat alternativní způsoby dopravy?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.