DŮVĚŘIVÍ PENZISTÉ OPĚT NALETĚLI

0

Neuvěřitelně zní příběh ze života, který prožily v poslední době tři rodiny seniorů v turnovských Daliměřicích. Podle Milana Drahoňovského, zástupce vedoucího turnovského policejního oddělení, byl scénář vždy stejný. Z dodávky s rumunskou espézetkou vystoupili muži hovořící maďarsky a před seniory, žijícími v rodinném domku, začali gestikulovat a ukazovat na zašlé okapy a svody do dešťové kanalizace. Po delší domluvě „rukama nohama“ napsali na papírek číslovku 1500, jakože oni žlaby a svody za ty peníze okamžitě instalují na celý domek nové.

Stačilo kývnutí a hned z dodávky vytáhli plechy (ve skutečnosti spíš „plechový papír“ o tloušťce 0,4 mm, který se na okapy nehodí) a během hodiny byly nové žlaby na domě a staré zlikvidovány. „Když došlo na placení, místo patnácti stovek muži chtěli tu dvacet osm, tu šedesát tisíc korun. A důchodci ve strachu, že jim urostlí chlapi něco udělají, raději zaplatili,“ uvedl Drahoňovský. Jak dodal, podobný případ se opakovaně stal nejen v Turnově, ale i v Lomnici nad Popelkou. Policisté podivnou partu montérů zadrželi v Nové Pace, jenže to už bylo jiné auto a většinou i jiní lidé.

„Vypadá to, že se na území republiky pohybuje několik part, které důvěřivcům nabízejí montáž okapů. Logicky si vybírají starší lidi. Bohužel se nám nepodařilo prokázat jim podvodné jednání, lidé s výhodnou nabídkou vždy souhlasili, nepochopili pořádně, co číslovka 1500 znamená. Nepodařilo se nám prokázat ani nějaký nátlak nebo vyhrožování. Když jsme k okapům za šedesát tisíc přivolali znalce, ocenil hodnotu díla na pět tisíc,“ přiblížil Drahoňovský.

 

Tyto a podobné neuvěřitelné příběhy se v poslední době bohužel opakují stále častěji. Podvodní prodejci dek, kteří vlezou do bytu a důchodce okradou o desetitisíce. Chytráci s vymyšlenou historkou o příbuzném ležícím v nemocnici, za kterého je třeba zaplatit, jinak ho jako cizího státního příslušníka nebudou operovat a je třeba, aby někdo rychle půjčil na pár hodin vyšší částku peněz. Dříve to byly fotoaparáty za tisícovku, co nefotily, nebo sady hrnců za desetitisíce, ve kterých se nedalo vařit. Oběťmi jsou většinou důvěřiví senioři. Policisté vždy po nějakém podobném případu žádají média o zveřejnění, protože jen tak lze předejít dalším škodám. Má ale osvěta smysl, když pár dnů nato další penzista pustí lumpa do bytu?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.