DOVOLENÁ PODLE POČASÍ (II)

0

Pokud nejste zvyklí cestovat na poslední chvíli, je nyní právě ta nejvhodnější doba, kdy byste měli plánovat letní dovolenou. Chcete navštívit vyhledávané destinace? Víte na co se připravit? Víte jaké na vyhlédnutém místě panuje počasí? V prvním díle tohoto seriálu TvA se Vlastík Brůček pokusil nastínit vývoj počasí v některých atraktivních místech. Jako správný cestovatel nasbíral většinu zkušeností při osobní návštěvě. V dnešním díle se podíváme k sousedům na Slovensko a do alpských zemí. Více už turnovský cestovatel:

Letošní scénář počasí je podobný těm z let minulých – z chladného zimního období rovnou téměř do léta! Skutečně, dubnové teploty v jeho první polovině mají spíš charakter konce května. Nicméně vzhledem k tomu, že uplynulá zima byla poměrně štědrá na sníh a vláhu, nehrozí jako například loni jarní sucho, což je pro vegetaci daleko vhodnější.

V minulém díle jsme mapovali charakter počasí v nejčastěji navštěvovaných destinacích v létě, zejména v oblasti Středomoří. Dnes zmapujeme Slovensko a alpské země.

Na Slovensku prakticky po celé léto převažuje sklon k ustálenému počasí s denními teplotami 22° až 30°C s tím, že jižní a jihovýchodní část státu je teplejší, než oblast hornatá na severu. Prakticky po celé léto v oblasti Vysokých a Nízkých Tater, Slovenského ráje, Malé a Velké Fatry se mohou objevovat lokální bouřky z tepla, které sice daleko nedoputují, ovšem místně přinášejí výrazné srážky a pro turisty je v horách střet s takovýmto jevem nebezpečný i proto, že zde mohou padat kroupy, které zraňují a navíc v těchto oblastech je častější výskyt blesků, které míří do země. Proto je vhodné se vždy ukrýt a rozhodně nepokračovat v další túře dříve než bouřka zeslábne, nebo se odsune pryč.

V teplejších částech Slovenska na jihu se sice také letní bouře vyskytují, ovšem ty jsou častěji vázány na přechod front od jihozápadu z oblasti Alp nebo od jihovýchodu z oblasti Balkánu. Tyto bouřky s sebou přinášejí také silné deště a na rozdíl od prvního typu, vázaného na pohoří, přinášejí změnu počasí na širokou část území. Silné frontální bouřky postihují Slovensko zhruba 4 až 7 krát do měsíce a jinak převažuje teplé, převážně letní počasí.

Nejvhodnější období pro dovolenou na Slovensku je druhá polovina července až první polovina září. To se týká i hor, kde druhá polovina léta přináší přece jen více slunce a stálejší počasí než červen a červenec.

 

Rakousko a Švýcarsko. Zde je model počasí v oblasti hor podobný jako na Slovensku – občasné lokální bouřky z tepla, ale při postupu frontálních systémů od západu nebo jihu zde dochází k výraznému zpomalování front díky horským masívům (fronta se navlní) a potom špatné počasí s deštěm vydrží i několik dnů. Pamatujte: I v létě vás může jeden den na túře potkat ve výškách kolem 3000 metrů letní počasí a druhý den zde potkáte sníh. Tyto zvlněné fronty zpravidla postupují dále do střední Evropy a také mívají vliv na počasí u nás.

 

V níže položených oblastech Rakouska a Švýcarska bývá počasí více stálejší. Nejvhodnější období pro dovolenou? Stálejší počasí bývá ve vyšších polohách ve druhé polovině srpna a první polovině září. V nižších oblastech, zejména Rakouska, lze doporučit druhou polovinu června a prakticky celé prázdniny.

 

Alpská část Itálie (Dolomity) mívá stálejší počasí prakticky po celé léto. Občasné lokální bouřky a přeháňky nepřinášejí dlouhodobé ochlazení.

Francouzská alpská oblast je klimaticky poněkud zrádnější. Leží jak se říká totiž přímo „na ráně“ a postupující frontální poruchy z Atlantiku se zde o hory opírají jako o první výraznější překážku po překonání Pyrenejí. Proto se zde slunečné a teplé periody střídají častěji se dny, které přinášejí déšť, vítr a bouřky. Pro dovolenou v oblasti francouzských Alp v létě je vhodné naplánovat výjezd hlavně tehdy, pokud je Azorská tlaková výše na postupu ze západní do střední Evropy. Pak je zárukou několikadenního stabilního slunečného počasí i zde, maximálně s lokální bouřkou z tepla.

 

Vlastík Brůček, APC Turnov

e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz , tel. 603 544 715

Související články (celkem 2)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.