DOVOLENÁ PODLE POČASÍ

0

Pokud nejste zvyklí cestovat na poslední chvíli, je nyní právě ta nejvhodnější doba, kdy byste měli plánovat letní dovolenou. Chcete navštívit vyhledávané destinace? Víte na co se připravit? Stačí jen letní oblečení, nebo je nutné přibalit i něco teplého na sebe? Možná vám při rozhodování pomůže malá sonda do klimatických podmínek v jednotlivých nejčastěji navštěvovaných letoviscích v zahraničí. Podíváme se i na zvláštnost počasí v letní sezoně v naší zemi a v nejbližším okolí. To ale v některém z dalších dílů seriálu o počasí, nyní se společně vydejme za hranice všedních dnů…

V Chorvatsku panuje po celé léto poměrně stabilní počasí s teplotami často i nad 30°C. Nejsušší bývá srpen, naopak v červnu a červenci jsou zde občasné dny s bouřkami, které bývají i dost intenzivní, ale nepřinášejí výrazné ochlazení. V srpnu a září nejvíce fouká od pevniny tzv. bóra – silný suchý vítr, který ke konci léta bývá i chladný. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je srpen a počátek září.

 

V Itálii narazíte na podobné projevy počasí jako v Chorvatsku, pouze přímořská bóra se zde vyskytuje vzácně. Naopak jsou tu častější jihozápadní a západní větry. Čím více na jih, tím stabilnější a sušší podnebí. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je druhá polovina července až první polovina září.

 

Španělsko a Baleárské ostrovy včetně jižního pobřeží Španělska jsou oblasti s velmi teplým počasím prakticky po celé léto. Na rozdíl od předchozích regionů zde není vykresleno výrazně suché a vlhké období, a tak při teplotách kolem tropických hodnot se často vyskytují i silnější bouřky, postupující převážně od Atlantiku, někdy i doprovázené slabými tornády, které se většinou vyskytují nad mořem jako vodní sloupy a nemají ohrožující účinky. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je celé léto.

 

Francie. Jižní pobřeží má příjemné klima ojediněle rušené bouřkami z tepla nebo na postupujících frontách od Atlantiku. Přesto má toto území jedno specifikum – hlavně na počátku léta a přelomu srpna a září se zde vyskytují občas silnější větry od severozápadu, kde je vzduchová hmota je stlačována na východě Alpami a na západě Pyrenejemi k jihu. Tento vítr zde pojmenovali výstižně jako mistral. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je červenec a srpen.

 

Řecko. Prakticky po celé léto slunečno, bouřky a zhoršení počasí pouze ojediněle a krátkodobě. Na Korfu občas ještě pozlobí bóra, čím více na východ, tím stálejší počasí. Občas zde vanou severní suché větry, které udržují slunečný ráz počasí s minimem srážek. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je červen až září.

 

Turecko. Ve vnitrozemí se často vyskytují lokální bouřky z tepla, které občas doputují i do přímořských letovisek, ale většinou teplý ráz počasí se sluníčkem nenaruší. Na konci léta se občas aktivizují nad východním středomořím malé tlakové níže, které počasí pokazí více a také více fouká ze severních směrů. Nejvhodnější měsíc pro slunečnou dovolenou je červen až srpen.

 

Bulharsko. Nejstálejší počasí pro dovolenou je červenec a srpen. Na počátku léta se ještě více projevuje vliv okrajů front, postupujících od severozápadu a na konci léta spíše chladnější východní až severovýchodní proudění. Prázdninové měsíce ale bývají zpravidla ve znamení sluníčka a letních teplot.

 

Vlastík Brůček, APC Turnov, tel. 603 544 715, brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 2)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.