I ČTVRTÉ SPOLEČNÉ ČESKO-SASKÉ DÍLNY PŘINESLY DĚTEM ZAJÍMAVÉ POZNATKY Z PŘÍRODNÍCH VĚD

0

Ve dnech 17. a 18. června se uskutečnila v Turnově čtvrtá a zároveň poslední společná přírodovědecká dílna v rámci projektu „Společná cesta k přírodním vědám“ financovaného z Evropské unie. Účastnily se jí děti ze ZŠ 28. října a školy v Ottendorfu. Během těchto dvou dnů žáci prošli přírodovědeckými dílnami, kde si vyzkoušeli ruční i strojové broušení drahých kamenů. Zúčastnili se dvou pokusů tzv. „hadi na stole“ a „sopečný kráter“ –  v obou pokusech šlo o chemické reakce. Strojové broušení si vyzkoušeli na SUPŠ a VOŠ v Turnově, kde absolvovali i prohlídku této školy s odborným výkladem k vystaveným uměleckým dílům. Dále si vyzkoušeli výrobu papírových raket, slunečních hodin a pozorovali lom světla.

Pomocí přístroje VERNIER testovali teplotu vody při vaření v rychlovarné konvici a též vývoj decibelů v místnosti. V dílně na zahradě ve Žluté ponorce pod stanem testovali přírodní barviva, ze kterých vytvořili krásný moderní umělecký obraz. Poznávali živočichy žijící ve vodě a zkusili si vytvořit maketu lidských plic z gumové rukavice, brčka, PET lahve a nafukovacích balónků.

201407031657_zap_224_2014_cssasko

Ve večerních hodinách žáci navštívili hvězdárnu v Turnově na Vrchhůře, kde sledovali na obloze zapadající slunce. A poté měli možnost se rozhlédnout dalekohledy po krajině.  Druhý den před obědem měli na programu exkurzi do „Galerie Granát“ s ukázkou ruční výroby šperků a odborným výkladem.

Zakončení společných dílen proběhlo na zahradě při Středisku pro volný čas dětí a mládeže Turnov, označovaného jako Žlutá ponorka. Zde od 13.00 hodin probíhala prezentace česko-saského projektu „Společná cesta k přírodním vědám“ v rámci společné přírodovědecké burzy. Atrakce (skákací hrad, lezecká stěna), tvořivé dílny a ukázky činností kroužků byly k dispozici návštěvníkům akce. Tohoto zakončení se zúčastnili i starostové z obou partnerských měst Tomáš Hocke a Michael Langwald, kteří slavnostním přípitkem otevřeli nově adaptované prostory Žluté ponorky.

201407031657_zap_225_2014_cssasko

Další informace a fotogalerii k projektu „Společná cesta k přírodním vědám“ naleznete na webu města, na internetové adrese: http://www.turnov.cz/cs/mesto/dotace-a-projekty/op-ps-cr-sasko/spolecna-cesta-k-prirodnim-vedam.html

Za projektový tým Renata Špačková, DiS.

Tento projekt je spolufinancován z Programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko

201404101005_zap_110_2014_projekt

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.