DAŇ Z NEMOVITOSTI V TURNOVĚ BUDE V ROCE 2010 VYŠŠÍ

0

Takzvaný Janotův balíček (ministr financí) mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu. Nově byl změněn zákon o dani z nemovitosti, který zvyšuje některé základní sazby daně na dvojnásobek. Tím, že města zvýší daň z nemovitosti na několikanásobek původní částky, by měl být kompenzován především propad daní a tím i propad obecních rozpočtů. Ne všechny obce ale jdou cestou dalšího zvyšování poplatků a formou vlastních vyhlášek dopad zvýšení daně z nemovitosti na občany upravují.

Například v Semilech daň ponechali na letošní úrovni, v Turnově místo zákonného dvojnásobku – dle velikosti obce (povolen je až koeficient 4,5) ­­­– budou lidé daň z bytů a rodinných domů platit s navýšením 1,4 – tedy asi o 40 %. Příklad: V roce 2008 byla daň za průměrný rodinný domek na území města 200 Kč, vloni byla daň všem navýšena o 100%, takže lidé platili 400 Kč, daň pro rok 2010 je navýšena o koeficient 1,4. To znamená, že občan za tento dům zaplatí 560 Kč. Hůř na tom budou podnikatelé, ti většinou za nemovitosti zaplatí daň ve výši dvojnásobku (mimo kategorii „stavby pro podnikatelskou činnost ostatní“, kde Janotovým balíčkem není zvýšena základní sazba na dvojnásobek; místní koeficient byl ponechán ve výši 2 – může být až 5).

Podle místostarosty Jaromíra Pekaře by měl být příjem do městské pokladny z daně z nemovitosti ve výši 20 milionů korun.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.